Overzicht van Nederlandsche Militaire Tijdschriften. [Dec. 1915. paard, overigens te voet vecht. Hij noemt daarom het uit Berlijn afkomstige gerucht, als zou de Duitsche cavalerie tot de helft wor den teruggebracht en daarvoor een 1000-tal vliegtuigen worden aangeschaft, waarlijk niet zoo vreemd. Maar toch, S. heeft ook nog heel wat lichtpunten ontdekt, zoo wel in het genoemde artikel, als in andere verslagen over dezen oorlog. Deze lichtpunten worden dan verder behandeld. Het artikel, waarvan in een volgende aflevering het slot, eindigt met een aanhaling uit het Berliner Tageblatt, waarin als nieuw cavalerie-lied wordt vermeld „Wohlauf Kameraden, vom Pferd vom Pferd, In den Schiitzengraben gezogen." Heel anders klinken de laatste regels van het volgende cavale- ristische artikel, n.l, dat van den Majoor der Huzaren F. G. de Bas over „Een Reorganisatie-voorstel voor de Cavalerie". Diens slotwoorden zijn: „Reitet Hussar! Reit in den Tot! Farbt Feindes Erde blutig rot!" Het voorstel van Majoor de Bas betreft het afschaffen van de depots Huzaren en het toevertrouwen van de africhting der remonten aan de leiding en verantwoording der eskadrons-commandanten. Noodzaak daartoe vindt S. in het gebrek aan vrijwilligers, waardoor voor de depots steeds de beste miliciens aan de eskadrons worden onttrokken. Ook wenscht S. nog, dat uit de jaarlijksche lichtingen de licha melijk en geestelijk meest geschikte lotelingen worden aangewezen voor de cavalerie. Of die wensch zal worden vervuld wagen wij te betwijfelen. Eigenlijk zou S. voor de cavalerie liefst den driejarigen diensttijd zien ingevoerd, maar, zoo wordt opgemerkt, er worden in Neder land nog bezwaren gemaakt, die zulks in den weg staan. Goddank zouden we zeggen. De overzichtsschrijver van „De groote Europeesche Krijg" be handelt in de eerste plaats de gebeurtenissen op het Oostfront gedurende de maand Augustus. Den toestand van het Russische leger besprekende, zegt S: „In ieder geval kan men aannemen, dat de Russische hoofdmacht „omstreeks half Augustus van de hoofdstad St. Petersburg is afge- „drongen en zijn heil, zoo niet in een vlucht, dan toch in een z.g. „vrijwilligen terugtocht, welke daar erg veel op gelijkt, naar de linie „Brobuisk- Kieff zoekt." De gebeurtenissen hebben aangetoond, dat, wat Sin ieder geval meende te kunnen aannemen, onjuist is gebleken. 1229

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 87