Dec. 1915.] Overzicht van Nedërlandsche Militaire Tijdschriften. Intusschen veronderstelt S. aan het slot van dit gedeelte van zijn artikel reeds, dat de Duitschers op het Oostfront weer op nieuw een slag in de lucht hebben gedaan. Voorts worden de operatiën in Italië behandeld. Het overzicht loopt tot einde juli, waarbij door een duidelijke schets wordt aangege ven hoe gering, althans in gewonnen terfein, de vorderingen van de Italianen zijn. S. besluit met enkele woorden over de operatiën tegen de Darda nelles Nog vestigen wij de aandacht op het, ook dezen keer zeer uitge breide, militair politiek maandoverzicht. Mavors 1915. Van Mavors is verscheven No. 5 van „De Volkerenstrijd 1914 15," behandelende de operatiën op het oostfront van af 2 Augustus tot eind December 19l4. Aan het overzicht van de eigenlijke operatiën gaat vooraf een beschouwing, in groote trekken, over de operatie-terreinen en over de weermiddelen. Daarbij vinden we aangehaald, wat de schrijver van „Osten und Oriënt" omtrent de beteekenis van het westelijk deel van Rusland zegt, n.l. dat „Russlands kriegerische und wirtschaftliche Macht" niet op Polen is gegrond en ook niet op de Oostzee-provinciën, „Ruslands Macht und Schwache" ligt in het Zuiden, aan de Zwarte Zee de Ukraine. Onder de weermiddelen worden alleen de strijdkrachten van Rus land en Oostenrijk beschreven. Die van Duitschland werden reeds eerder behandeld. Van het Russische leger wordt vooruitgang na den Russ. Jap. oorlog geconstateerd. Van het Oostenrijksche lezen we de volgende aanhaling: „Trotz allem ist diese Armee, welche „alle Zeichen des Verfalies in sich tragt, eine der besten Europa's". Hoe rijmt zich dat, vragen we? Het overzicht van de operatiën, op zeer overzichtelijke wijze weergegeven, wordt gesplitst in 3 periodes, n.l. Ie. tot half September; 2e. half September tot eind October; 3e. November en December. Aan de gebeurtenissen in elk dier periodes knoopt S. zijn beschou wingen vast. Kort weergegeven luidt het oordeel over de Russische operatieën in de eerste periode als volgt: De Russen maakten de groote fout van hun krachten te verspillen 1230

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 88