Overzicht van Nederlandsche Miliraire Tijdschriften. (Dec. 1915. op nevendoelen; èn Oost-Pruisen èn Galicie waren dat voor hen. Hun doel moest Weenen zijn en dus een opmarsch in Zuid-Weste- lijke richting door Polen. Echter heeft S. van te voren al opgemerkt, dat de inval in Oost- Pruisen, uit een strategisch oogpunt niet te verdedigen, blijkbaar in zekeren zin een rente-aflossing is geweest voor de geleende Fransche kapitalen. En als zoodanig heeft, zouden we willen opmerken, die inval zeer vermoedelijk een groote beteekenis gehad. Zou een opmarsch in Z. W. richting tijdig zijn invloed op de ge beurtenissen van het Westelijk operatietooneel hebben doen ge voelen? De tweede periode eindigde, gelijk den lezer bekend met een algemeenen terugtocht van de in Polen doorgedrongen Duitsch- Oostenrijksche legers. Als conclusie over die periode zegt S., dat kan worden geconstateerd: le de geniale opvattingen van de Duitsche legerleiding; 2e het weinig doortastende van de Russische legerleiding. Heeft S. bij het maken van die conclusiën alleen aan de 2e pe riode gedacht? In de derde periode, zoo meent S., zijn door de Russen dezelfde fouten gemaakt als in de 2e, terwijl de Duitsche legerleiding waagde en won. Een afzonderlijke beschouwing wijdt S. aan het optreden van Generaal, thans Veldmaarschalk von Hindenburg. Aan diens plannen, zoo lezen we, liggen schier overal de Han- nibalsche beginselen ten grondslag. (Cannae). Als S. daarna den balans over 1914 opmaakt, krijgen we het volgende beeld van den toestand: „In hoofdzaak dus, een mislukking op groote schaal op beide „operatieterreinen en als eenige winst van belang, het bezet hou- „den door de Duitschers van een rijk gebied. En, waar de centrale „bondgenoten stonden tegenover een groote overmacht N.), had- „den ten slotte alleen zij blijvend succes te boeken. Met 1914 kon- „den ze tevreden zijn en vol vertrouwen 1915 intreden." N. 1231

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 89