Overzicht van eenige Buitenlandsche Tijdschriften. [Dec. 1915. danellenverdrag gesloten zou zijn, volgens welk verdrag deze aan Rusland zouden komen. In No: 171 een kaartje van het Servische oorlogstooneel. Dit No. bevat een kort uittreksel uit een verslag van een militairen medewerker van de N. Rott. Courant over de operaties aan de Dardanelles De medewerker, erkennende, dat de resultaten gering zijn, zegt, dat toch de verliezen niet geheel nutteloos zijn; door de onderneming wordt het Turksche leger gebonden en afgehouden van den Kaukasus en het Suezkanaal. In hetzelfde No: treft men aan een beschuldiging tegen de Geal lieerde vliegers, die op 22 September Stuttgart bestookten, zij zouden namelijk gevlogen hebben, voorzien van Duitsche vliegteekens. Ten slotte zij uit No: 172/173 vermeld het artikel „Die Lage auf dem Balkan" waarin verschillende persstemmen worden aangehaald over het mobiliseeren van Bulgarije. Schweizerische Militarische Blatter (Mei). In deze aflevering worden de „Artilleristische Briefe" weder voortgezet. Het gaat wederom over het tactisch onderricht, nadat eerst het overschatten van de techniek een veeg uit de pan gekregen heeft. „Man ware vielleicht im taktischen Schieszen weiter gekommen, wenn man dabei auch weniger mathematisch-wissenschaftlich, dafür aber praktisch wirkungsvoiler geschossen hatte. Aber so ein bisschen recht auffailig zur Schau getragene mathematische und ballistische Gelehrsamkeit ist eben doch gar zu schön und gibt einen guten Anstrich, namentlich wenn von anderem Wissen keine Spur vorhanden ist. Hüllt man sich dann noch in den mystischen Mantel des Geheimnisses, so ist der Artillerist, wie er sein soil, fertig. Etwas Geheimnisvolles muszte ja immer bei der Artillerie sein, auch wenn das wirkliche Geheimnis gar nicht geheimnisvoll war." Het betoog over het tactisch onderricht komt hierop neer, dat dit een opwekking moet vormen tot verdere eigen studie en tevens eene aanwijzing moet geven omtrent de wijze, waarop krijgsgeschie denis bestudeerd moet worden; ernstig kant de schrijver zich - en o. i. terecht—tegen de getalletjesweterij. Het volgend opstel handelt over het in de richting brengen der Batterij met behulp van de kaart en een transporteur. Vervolgens valt vooreerst te melden een artikel over Cartographie (vervolg), eenige veranderingen in de Oostenrijksche schietregels, een artikel „Hohe Sprengpunkte" (reeds in het I. M. T. besproken) en een opstel over de veldtelegraaf in den Balkanoorlog, waaruit de volgende aanhalingen: 1237 I. M. T. t9t5 80.

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 95