Dec. 1915.] Overzicht van eenige Buitenlandsche Tijdschriften. „Im weiteren wurde versucht mit fahrbaren Militar-Funkenstationen zu arbeiten. Diese haben jedoch wegen zu groszer Unsicherheit bei der Uebermittlung der Telegramme den gehegten Erwartungen nicht entsprochen. Im allgemeinen bediente man sich des Fernsprechers nur auf Entfernungen von 50-60 km. und zog auch sonst die Telegraphen- verbindungen vor". Zeer lezenswaard is het artikel „Aus dem Krieg für den Krieg". De schrijver bespreekt eerst den stellingoorlog, die tot voor kort nog zoo algemeen veracht was. Hij zegt, dat geen der partijen het er op wagen durft het reculer pour mieux sauter toe te passen. Louter uit vrees onder den voet geloopen te worden, durft geen van beiden den ander den rug toekeeren, we'licht ligt nog voor geruimen tijd elk heil in de schop en in het prikkeldraad. Over die schop de volgende aanhaling: „Anfanglich bequemten sich die Krieger.nur sehr widerwillig dazu, Spaten und Pickel zu handhaben. „Die meisten sahen den Zweck des Emgrabens nicht ein," erzahlt ein Offizier. „Aber jetzt sucht sich jeder einen Spaten zu ergattern, wenn er auch schwer zu tra gen ist". Hoofdbescherming voor de schutters in de loopgraven is nood zakelijk, anders loopt men alle kans, dat zij het hoofd niet boven de loopgraaf durven te steken en het geweer schuin in de lucht afschieten. Groote steenen leveren uitmuntende hoofddekking (dit was trouwens reeds uit den Boerenoorlog bekend, -ij-). Van gerichte, regelmatige sprongen eener tirailleurlinie is geen sprake meer, zigzagsgewijze gaan telkens kleine groepjes vooruit, dan wel van kleine afdeelingen, b v. sectiën, stormt alles tegelijk naar voren zonder op richting te letten; dus ieder loopt zoo hard, als hij kan. Reeds in den Balkanoorlog deed zich een en ander voor, hier door werd de bestrijding van den aanval zeer moeielijk; van een eigenlijke tirailleurlinie is alleen sprake in de vuurstellingen en dan nog is zij zeer onregelmatig en nadert slechts zoo ver de linie, als voor het richtig gebruik van het geweer noodig is, waardoor natuur lijk de vuurleiding zeer moeilijk wordt. Het artikel wordt vervolgd. Mede zij de aandacht gevestigd op het vervolg van het artikel „Der strategische und taktische Schwerpunkt in der Kriegführung" (zie I.M.T., Juli blz. 761). In dit vervolg bespreekt de schrijver in het kort eenige schitte rende voorbeelden der Krijgsgeschiedenis. Frederik de Groote zocht als regel het zwaartepunt in het wer ken op de terugtochtslijn door een flankaanval, zoowel om den 1238

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 96