Overzicht van eenige Buitenlandsche Tijdschsiften. [Dec. 1915. vijand strategisch in het nadeel te brengen ais om zelf tactisch in het voordeel te komen (n.l daardoor kon de tegenpartij van zijn eventueele overmacht geen gebruik maken, bij Leuthen verslaat hij met 32000 man 80000 Oostenrijkers). Napoleon negeerde in tegenstelling met Frederik vrijwel steeds het tactische zwaartepunt en hield het „strategische" in het oog. Al naar gelang hiervan werkt hij op centrum (doorbraak), op vleu gel of op den rug (terugtochtslijn) des vijands: Austerlitz is het voorbeeld van tactische doorbreking, Friedland van tactischen vleugelaanval. De omvattingsstrategie besprekend, uit de Duitsche schrijver zich als volgt: „Die Umfassungsstrategie wurde dann vier Jahre spater (1870) von Moitke fortgesetzt. Sie wurde vornehmlich ermöglicht durch die numerische (Jeberlegenbeit des deutschen Heeres, sowie durch die passive Haltung des Gegners, der dem Schlag, der gegen ihn geführt wird, nicht zuvor zu kommen wagt. Einmal strategisch umfasst gibt de Deutsche Feind den Offensivgedanken auf und wirft sich dadurch in die taktische, passive Verteidigung. Die französische Heeresaufstellung wird vorerst auf beiden Flügeln angegriffen; die beiden Flügel werden geschlagen und damit auch das Zentrum zum Rückzuge gezwungen". Ten slotte heeft de schrijver het over de onverbiddelijke noodza kelijkheid van de vervolging „Es sei bloss die selbstverstandliche Forderung zum Ausdruck gebracht, dass im Kriege nichts getan ist, so lange noch etwas zu tun übrig bleibt. Dem Gegner muss nach der siegreichen Schlacht so viel Schaden als möglich zugefügt und der Sieg aufs höchste ausgenützt werden. Dazu gehort übermenschliche Tatkraft. Sie ist, wie man weiss, nur dem grossen Feldherrn zu eigen." Hanika vervolgt zijn beschouwingen over den Bulgaarsch-Turk- schen veldtocht. Hij bespreekt het afzonderen van zeer sterke krachten der Bulgaren voor de insluiting van Adrianopel; mocht hiertoe aanvankelijk in strijd met strategische principesaanleiding bestaan hebben (men dacht, dat de stad spoedig vallen zou), toen de veste niet spoedig te nemen bleek, had daarin verandering moeten worden gebracht. Grooten invloed op de Bulgaarsche operatiën had de moeilijke aanvoer; gevolg: een breed marsch-échiquer van 130 K.M. front, met verJer gevolg: in ruimte en tijd gescheiden detailgevechten en een zeer moeilijke Leiding. De slag bij Kirkkilisse kan dan ook bezwaarlijk „Slag" genoemd worden. Bij de Turken was vrijwel niets in orde, niets was voorbereid en de waarde der korpsen was dan ook al zeer gering. „Was die Turken Korps und Divisionen nannten, waren in wirklichkeit Menschenhaufen." 1239

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 97