ZutFeNseilanden of Merak? [Dec. 1015. de flank van een van vijands opmarschwegen is al bijzonder gunstig. Een verrassend optreden zou nog meer in de hand worden gewerkt door den aanleg van een spoorweg Rangkas Betoeng— Wijnkoops baai—Halte Tjibadak (bij Soekaboemi). Bij de vestiging van de vlootbasis bij Merak op den Javawal blijft omgekeerd de mogelijk heid open om desvereischt de bezetting van de vlootbasis te hulp te komen. Bij een vestiging daarentegen van de vlootbasis op den Sumatra- wal is samenwerking met het veldleger zoo goed als geheel uitge sloten, tengevolge van de aanwezigheid van de 20 K. M. bree- de Straat Soenda tusschen bezetting en veldleger. Tegen deze beschouwingen is het volgende in te brengen: „De „bezetting van de vlootbasis heeft in de eerste plaats tot taak be scherming van de vlootbasissamenwerking met het veldleger „komt eerst in de tweede plaats in aanmerking. Kan zij zonder ge baar voor de eerste taak worden verkregen, zooveel te beter, maar „zij is en blijft een bijkomstige omstandigheid van secondairen „aard." Toegegeven, maar wanneer men zonder die hoofdtaak in gevaar te brengen en zooals ik hieronder hoop aan te toonen dooreen vestiging van de vlootbasis te Merak zelfs beter in staat zal zijn die taak te volvoeren, daar lijkt het mij niet te verantwoorden toe om willens en wetens 3 a 4 duizend man a fonds perdus voor een nevendoel te bestemmen en a. priori van elke medewerking en steun van de vlootbasis-bezetting afstand te doen door vrijwillig een aanzienlijke hindernis als Straat Soenda tusschen die bezetting en het veldleger te schuiven. Zoo dik zit het Indische Leger niet in de mannetjes. Men zou het wel eens kunnen betreuren, wanneer het lot der koloniën in West-Java wordt beslist, en steun van a 6 van de infanteriesterkte van het veldleger te hebben moeten missen, eenvoudig door van te voren van die mogelijkheid tot samenwerking afstand te doen. Bovendien enkel door zijn ligging (op den Javawal) oefent Merak een bindenden invloed uit op vijands krachtsverdeeling, c. Het intact blijven van de afsluiting van Straat Soenda is meer gewaarborgd door een vestiging van de vlootbasis te Merak dan door een bij de Zutfenseilanden. Aan drie punten van den Javaoever van Straat Soenda mondt het 1163

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 9