Van Alles Wat. [Dec. 1915. 24 cM. MortierY. 6300.00 Munitie voor idem per schot Y. 38.85 Zwaar belegeringsgeschutY. 15750.00 0 Groot kaliber houwitser, nieuw model Y. 39500.00 0 Munitie voor idem per schot Y. 88.20 Onlangs heeft Rusland nieuwe bestellingen gedaan waarvan de aflevering voor en op het einde van 1916 geschieden moet. Door al deze leveringen zijn zoowel de rijkswerkplaatsen als de particuliere nijverheid zoodanig met werk overladen, dat bestel lingen door bijv. onzijdige mogendheden niet kunnen worden aan genomen. A. Dieums uit het Sapsnsche leger. Op de suppletoire begrooting is een bedrag van 150.000 yen toegestaan, teneinde de proeven met automobielen wederom krach tiger ter hand te kunnen nemen. Een en ander zal op grooter schaal dan tot dusverre geschieden bij de motorproefafdeeling van het 1ste Treinbataljon. Ook rijproeven met motorgeschut schijnen op het programma te staan. Volgens een der dagbladen worden thans in de werkplaatsen te Osaka de in Tsingtao in beslag genomen automobielen hersteld, waarna zij aan de boven vermelde afdeeling ter beschikking worden gesteld. De werkplaatsen te Osaka hebben een nieuw model tijdschokbuis geconstrueerd, welke geheel van messing is vervaardigd. Aangezien Japan voor het bij de tegenwoordige tijdschokbuis aangewende alu minium afhankelijk is van het buitenland, heeft het bij de nieuwe tijdschokbuis T. 3 (Taisho, 3de jaar) deze moeilijkheid ontgaan. In het vliegkamp te Tokorozawa werden proeven genomen met het werpen met lichtkogels uit vliegtuigen. Er werden twee soorten beproefd, de eene om bij nachtelijke verkenning uit de lucht het terrein te verlichten, de andere om het vertrek of den terugkeer van een vlieger aan te duiden. De lichtkogels zijn gevuld met een sterk lichtgevende stof, welke gedurende den val tot ontsteking komt; de valsnelheid wordt door een valscherm vertraagd. Bij de tweede soort stijgen bij de ontsteking lichtkolommen op. (1) Vermoedelijk de nieuw model kanonnen van 15 cM. L, (2) Het blijkt niet, of hiermede de nieuw model Houwitsers van 20, dan wel die van 24 cM. bedoeld worden, 1225

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 83