w> 4^ Ouerzicht non eenlge Buitenlandsehe Tijdschriften. Jahrbiicher (Oct.) bevatten een uitgebreid verslag van de Duitsch- Oostenrijksche successen tegen Rusland (Von Lemberg und dem Narew bis Brest Litowsk). Woelki besluit zijn artikel: „Zeitgeuiasse Befestigungsfragen", dat, jammer genoeg, door ultraduisteren stijl bijna onleesbaar is. Het pleidooi voor de permanente versterkingskunst wordt in liet slotartikel voortgezet. Als bewijs voor het bestaansrecht der „duurzame" noemt W. Port Arthur. In het oog valt te houden, dat „als te doen gebruikelijk", ook deze vesting niet was uitgevoerd overeenkomstig de deskundige voorstellen. Bij de uitvoering werden de aanvalsmiddelen, waarover de ver moedelijke aanvaller momenteel beschikte, als basis genomen, met het natuurlijk gevolg, dat dit den aanvaller noopte zich beter mate riaal te verschaffen. Bij het uitbreken van den oorlog was het project nog niet half uitgevoerd, zoodat helaas hulp bij de veldversterkirfgskunst gezocht moest worden. Een en ander is, gevoegd bij de fouten van den bevelhebber, oorzaak geweest, dat de vesting ten slotte de vlag heeft moeten strijken, doch vast staat nochtans, dat zij in de verste verte niet had kunnen presteeren, wat zij gedaan heeft, indien de vesting slechts met middelen der veldversterkingskunst verdedigd was ge worden Wat zou, roept W. uit, permanente versterking van den Hoogen Berg niet van onberekenbaar voordeel voor de Russen geweest zijn Het voor de verdediging weinig gunstige Oostfront der vesting geeft W. aanleiding tot het volgende: „Aber solche schwachen Stellen finden sich regelmassig in jeder grosseren Stellung. Und wenn auch der gegenwSrtige Krieg die Müglichkeit, ausgedehnteste Stellungen zu finden und zu halten, erwiesen hat, so bleiben doch solche ungünstigen Stellen immerhin Mangel, die feldmassig gehorig zu verstarken und durch vermehrten Einsatz von Kraften auszugleichen immer schwer, u. U. aber offenbar unmöglich werden muss; was aber in standiger Ausführung immer, ja Ieicht derart zu erreichen ist, dass der betreffende Punkt eine besondere Starke gewinnt." De wijze van verdedigen (lijdelijk of actief) hangt van de omstan digheden af. De actieve eischt grooter vrijheid van handelen, het- 99

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 101