Jan. 1916.] Overzicht van eëniüf. Buitenlandsche Tijdschriften. United Service Mag. (Sept.) De aflevering begint met het artikel: „The navy and the war." De absolute overmacht ter zee van de Geallieerden, geheel ge baseerd op de Engelsche marine, is voor lmnne zaak van het groot ste gewicht, betoogt de schrijver; veronderstel, zegt hij, datGroot- Brittanje onzijdig gebleven was, dan was de overmacht aan Duitsche zijde geweest en welke consequenties dit (speciaal voor Frankrijk: aanvoer uit Amerika onmogelijk, verbinding met Marokko, Algiers en Koloniën verbroken -ij-) gehad zou hebben, behoeft zeker niet verder uitgesponnen te worden. Deze overmacht te willen ontkennen op grond van de actie der Duitsche onderzeeërs, is absurdten allen tijde heeft de in de min derheid verkeerende tegenpartij, ondanks onze (Eng.) overmacht kans gezien ons af en toe verliezen te berokkenen; de schrijver wijstin dit verband op Paul Jones en Surcouf. Naar aanleiding van de tegen Engeland geopperde grief van het leggen van mijnvelden zegt de schrijver; but it is well to quote the words of Baron Marchall von Bieberstein at the Hague in 1907, when he said: „A belligerent who lays down mines assumes a very heavy res ponsibility towards neutrals and peaceful navigationbut military acts are not ruled exclusively by the stipulations of inter national law"and claims loudly for the„officers of the German Navy that they will always „fulfil in the strictest manner the duties which flow from the unwritten law of humanity and civilisation". Hoewel een groote zeeslag, gelegenheid gevende tot het trekken van definitieve conclusies omtrent Zeetaktiek, tot nu toe niet voor kwam, acht de schrijver het toch mogelijk uit de acties, die plaats grepen, eenige gevolgtrekkingen ter zake te maken. Het gewicht zoowel van maximaal zware scheepsarf///m'e, als van groote snelheid is bewezen, deze factoren zijn geen tegenhangers, doch behooren samen te gaan (corrollaires). Van zwaardere artillerie dan die van den tegenstander kan slechts goed partij getrokken worden door op grooten afstand te blijven of te komen (afstand, waarop men zelf uitwerking heeft en men vrij blijft van de artillerie van den vijand) en dit kan alleen verkregen door degrootere artille rie-kracht gepaard te doen gaan aan eene grootere snelheid (dan die des vijands). Vroeger was de sterkere er op uit, den afstand te verkleinen, tegenwoordig is het net andersom, de sterkere wil op grooten af stand blijven, zoowel ter wille van het verschil in artilleristische uitwerking, dat daardoor tot zijn recht komt, als om geen gevaar te loopen getorpedeerd te worden; de artilleristisch zwakkere tracht te naderen, anders hebben noch zijn artillerie, noch zijn torpedo's uitwerking. De beslissing bij de Falklandseilanden viel op 15.000 yards.) 104

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 106