Overzicht van eenige BuiteNlandsche Tijdschriften, fjan. 1916. Het „Dreadnoughttype" moge nog geen gelegenheid gehad hebben om aan te toonen, dat het werkelijk het „ware" type is, de bruik baarheid ervan is voldoende bewezen. Uit het volgende opstel „War notes" halen we, uit hetgeen de schrijver vermeldt naar aanleiding van het verlies van Warschau en Iwangorod, aan „But it would be idle to pretend that the loss of the two places and of the whole Vistula position is of little censequence. Both from a political and military point of view the surrender of the region is of grave import. Warsaw and the middle Vistula, with Iwangorod and Nowo-Qeorgiewsk, constituted strong ground, the loss of which is a military blow comparable in some degree to what the loss of Verdun would mean to the French." De lezer vindt in het artikel een korte beschrijving van Nowo- Georgiewsk met een kaartje; hier zij alleen vermeld, dat de vesting een zuiver militaire plaats is, er is n.l. tjeen stad met burgerbevolking. Betreffende het optreden in het Westen betoogt de schrijver, dat een aanval, die er niet in slaagt over de geheele diepte der vijan delijke stelling door te dringen en de plaats der „heavy guns" te bereiken, doelloos is en slechts zeer veel menschenbloed kost. De oorlogsvoorbereiding besprekende, erkent de schrijver de groote superioriteit der Duitschers, voor een goed doel toe te schrijven aan den, wat militaire zaken aangaat, vrijwel absoluten regeeringsvorm, waarbij alles goed in het verborgene kan geschieden, terwijl de open baarheid in Frankrijk en Engeland oorzaak is, dat hunne maximum krachten bij de vermoedelijke tegenpartij ten volle bekend zijn. Als een van de lessen, speciaal voor de Verbondenen, noemt hij „you can hardly have too much artillery, and you can hardly have it too powerful in calibre". Te vermelden vallen nog een vervolgartikel over contrabande en strategische beschouwingen over de veldtochten in Galicië en aan de Italiaansche grens, waarbij wederom de binnenlijnen op het tapijt komen en de schrijver bij het behandelen der nadeelen o. i. te veel vergeet, dat bij eene operatie op de binnenlijnen „bewegelijkheid" alles is; wordt dat uit het oog verloren, dan zit de binnenpartij natuurlijk op een gegeven moment onherroepelijk tusschen de tang. De aandacht wordt verder gevestigd op een studie over den slag aan de Ourcq (1—10 Sept. 1914), op een artikel over kijkervizier- inrichtingen voor geweren en op het artikel „Progress in Aeronautics", waarin met veel waardeering over de goede diensten der Zeppelin's wordt gesproken en o. m. gereleveerd wordt, dat slechts één dier luchtvoertuigen gedurende eene actie buiten gevecht gesteld geworden is, doch daarna nog in staat was om drijvende op de Noordzee met 105 t

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 107