jan. 1916.] Overzicht van eenióe BuitënLandsChe Tijdschriften, hulp van een Duitsche boot, die haar op sleeptouw nam, Ostende te bereiken. Omtrent de Duitsche aeroplanes wordt in het artikel medegedeeld, dat de Taubes langzamerhand een zeldzaamheid geworden zijn, een gevolg van de superioriteit van de (Eugelsche) vliegtuigen en vliege niers. Kort geleden echter verschenen nieuwe Duitsche vliegtuigen met 2 150 p.k. 6 cylinder motoren, en vermoedelijk voorzien van een lichten vuurmond en 2 mitrailleurs; vermeend wordtechter.dat alleen zeer bedreven vliegeniers in staat zullen zijn deze soort vliegtuigen te besturen. Artilleristische Monatshefte (Juli Aug.) Een groot deel der aflevering wordt in beslag genomen door een vervolg-artikel over ballistiek, dat slechts weinigen zal interesseeren. In het 2de artikel wordt de mogelijkheid besproken van gebruik van houwitsers, opgesteld op schepen De schrijver komt tot de conclusie, dat het resultaat eventueel gering zou zijn en dat terecht houwitsers niet in de scheepsbewa- pening voorkomen. Uitgaande van zulk een opstelling worden de verschillende factoren, waarmede rekening te houden, besproken en blijkt duidelijk, dat het treffen met deze vuurmonden, die voortdurend van opstelling veran deren (zoowel in horizontalen als verticalen zin en zulks met telkens wisselende snelheid) en daarbij steeds wat landartilleristen zouden noemen „een scheeven radstand" hebben, zeer bezwaarlijk zou zijn. Weliswaar verkeeren de lange scheepskanonnen in overeenkomsti- gen toestand, doch door grootere Vo., gestrekter baan, kleinere schootshoeken en veel korter vluchttijden, spreken daar de nadeelen in veel geringer mate. Aan het slot meldt de schrijver, dat een Oostenrijksch Vice- Admiraal (von Kirchmayr) vermeent, dat de grootkaliberhouwitser wel degelijk op schepen te gebruiken is, wanneer de gegevens, die omtrent de trefkans aangenomen worden, in de practijk juist blijken te zijn. Het volgende artikel „Flach- und Steilfeuer" is van Rohne. De schrijver begint met te zeggen, dat het begrip Steilfeuer niet vast staat, allerlei totaal afwijkende definities kunnen er voor gegeven worden, welke geen van allen onjuist te noemen zijn. De Franschen hebben voor verschillende soorten Steilfeuer verschillende namen (tir de plein fouet, tir plongeant, tir vertical). Schrijver bedoelt in dit opstel met Steilfeuer vuur afgegeven met elevaties boven de 4^° (onverschillig den aard van het doel, de soort vuurmond en de grootte van de lading). Een geweer, dat onder 65° afgeschoten wordt tegen een luchtdoel, geeft dus „Steil feuer" af, 106

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 108