Overzicht van benige Buitenlandschë Tijdschriften. [Jan. 1916. Rohne behandelt nu meerdere kenmerkende verschillen tusschen „flach" en ..steilfeuer", b. v. bij vergrooting van de elevatie, betref fende de snelheid van het projectiel, bij het beschieten van nade rende of zich verwijderende doelen, betreffende de vluchttijden en spreiding, eindsnelheden, doorslagkracht en trefkans. Wat de snelheid aangaat, zij hier vermeid, dat bij groote elevatie het projectiel op een gegeven moment slechts een betrekkelijk ge ringe snelheid, dus geringe levende kracht bezit. Een loodrecht naar boven afgeschoten geweerkogel bereikt b.v. een stijghoogte van 2600 M., alsdan is de snelheid 0 geworden, doch reeds op 2000 M. is de snelheid nauwelijks 100 M. en heeft onvoldoende levende kracht om een mensch buiten gevecht te stellen. Wordt met een elevatie kleiner dan 90°, een doel op 2C00 M. hoogte be reikt, dan zijn snelheid en levende kracht natuurlijk nog kleiner. Van belang is vooral nog het volgende: Moet met vlakbaanvuur een snel naderend doel beschoten worden, dan moet hiermede slechts rekening gehouden worden door een, met de wijziging in afstand overeenkomstige, elevatiewijziging; beweegt het doel zich op groote hoogte en moet het met steilvuur beschoten worden, dan verandert niet alleen de afstand, doch vooral de terreinhoek en deze in zoodanige mate, dat zeer belangrijke elevatiewijzigingen noodig zijn en wel des te grooter, naarmate de vlieghoogte en de bewegingssnelheid grooter zijn. Bij het beschieten van doelen in steilvuur, waarbij het doel in den stijgenden tak (ten opzichte van den mondingshorizon) getroffen wordt, is de baan veel gestrekker dan bij het beschieten van doelen gelegen in den mondingshorizon, zoodat kleine fouten in de vizier stelling weinig invloed hebben. Met deze gestrekte baan hangt ook samen het verschijnsel, dat de derivatie bij het schieten tegen hoog gelegen doelen veel kleiner is, dan bij het schieten tegen doelen in den mondingshorizon. De Generaal von Richter betoogt in een artikel „Zur Verluststa- tistik," dat bedoelde statistieken altijd zeer onzuiver zijn, omdat de doodsoorzaak van velen niet wordt vastgesteld: „Bei Gefallenen wird die Todesursache rneist nicht festgestellt. Sie müssen schnell beerdigt oder verbrannt werden, nachüem der eingetretene Tod festgestellt ist. Zur Ermiltelung seiner Ursache bleibt keine Zeit. In diesenr Kriege ist es aber schon mehrfacB, vorgekominen, dass auf die Gefallenen überhaupt keine Rücksicljt genommen wurde, sei es, dass man dem Gegner eine Annaherung an die eigene Stellung und die damit verbundene Möglichkeit, wichtige Feststellungen zu machen, nicht einraumen wollte, sei es, dass man damit rechnete, dem Feinde durch den Verwesungsgeruch der in der Nahe seiner Anlagen liegenden Leichen den Aufenthalt daselbst unmöglich machen zu können". 107

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 109