Verkeerd is het om het gewicht van een wapen af te meten naar de door dat wapen veroorzaakte verliezen. Vooreerst, omdat de statistieken niet zuiver zijn, hetgeen vooral het officieele verliescijfer door artillerie, die als regel doodelijke wonden veroorzaakt, doet dalen, doch bovendien wordt het aandeel van een wapen geenszins alleen door veroorzaakte materiale verliezen bepaald, eene afdeeling b.v., die door verrassing den vijand op de vlucht jaagt. vkan soms zonder noemenswaardige verliezen toe te brengen een grooten in vloed op den strijd uitoefenen. Uit den bewegingsoorlog, zooals die aanvankelijk in het Westen plaats greep, conclusies betreffende door verschillende wapens ver- oorzaakte verliezen te trekken, acht de generaal niet doenlijk; wel valt al het een en ander over den stellingoorlog, zooals die zich in het Westen afspeelt, te zeggen. In den regel bereidt een der artillerieën middels „trommelvuur" een aanval voor en veroorzaakt alleen door reusachtige projectielen regen op den langen duur noemenswaardige verliezen. Gedurende den aanval hebben de aanvallende troepen alleen ernstig van ver dedigend artillerievuur te lijden, de eigen artillerie houdt de ver dedigende infanterie achter de borstwering - dus bij aanvallen grootendeels verliezen door artillerievuur. Eerst als de aanvallende artillerie het vuur moet staken, treden verliezen door infanterievuur in, verliezen die door den korten afstand, waarop het vuur wordt afgegeven, zeer belangrijk zijn. De verdediger heeft als gevolg van zich niet blootgeven, weinig verhezen van artillerievuur en meer van infanterievuur, handgranaten en blanke wapenen. ,.'n ,.eIk geval blijven de verliezen van den verdediger ver achter bij die des aanvallers en worden de verliezen voor een zeer be langrijk deel door artillerie projectielen veroorzaakt. „Bleibt einer von beiden Gegnern hauptsachlich in der Defensive, wie die Deutschen notgedrungen in Flandern und Nordfrankreich, wahrend der andere unausgesetzt Durchbruchversuche unternimmt, so mussen die Verluste nicht bloss nach der Zahl sehr verschieden ausfallen, sondern auch nach Art. der sie verursachenden Geschosse." In Galicië ziet men weder een ander beeld, een gevolg vermoe delijk van de geringere hoeveelheid artillerie bij den verdediger en ongeoefendheid van vele Russische infanterieafdeeiingen in het schieten. Hierdoor kostten de aanvallen minder verliezen dan in het Westen; de verliezen van de verdedigers (de Russen) zijn in Galicië grooter dan in het Westen, wat de generaal ook wijt aan het niet beschikken over afdoende artil'eriemacht, waardoor het afwijzen van een aanval voor een goed deel door de infanterie moest geschieden, die zich daarbij uiteraard dus ook meer b.oot moest geven. De verliezen veroorzaakt door handgranaten moeten op de credit- 108 Jan- 1916-iOverzicht van eenige Buitenlandsche Tijdschriften.

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 110