Jan. 1916.] Overzicht van eeniqe Buitenlandsche Tijdschriften. Mitteilungen A. u. G. (Oct.) ''u 'ie'^s'e artikel „Uber die Bewegung des Verschlussesautoma- tischer Handfeuer Waffen ohne Verschlussverriegelung" betoogt de schrijver, dat deze sluiting - welke o. a. toegepast wordt bij Win chester karabijnen en Browningpistolen - niet aan te bevelen is, voor dat middelen gevonden zijn om de richtige functioneering, beter dan thans mogelijk is, te verzekeren. „Der unverriegelte Verschluss, bei welchem also die Unterstülzung des Patronenbodens lediglich durch die Inertie einer Masse bewirkt wird, ist unter allen Umstanden als minderwertig zu betrachten". In het volgende artikel is de welbekende Stavenhagen aan het woord en wel over „Verdun und die Argonnen"; een duidelijke schets is bijgevoegd. De schrijver begint het artikel als volgt: „Die selbst in der militarischen Fachpresse sich findende Behaup- tung von der durch den gegenwartigen Krieg erwiesenen Wertlosig- keit der Festung ist ein vorciliget Trugscliluss," en na medegedeeld te hebben, dat in'Sept. 1914 de berichten van het Duitsche Hoofdkwartier er op wezen, dat met den aanval een begin gemaakt was, zegt Stavenhagen: „Noch heute aber, über ein Jahr spater, stegt dieser Eckpfeiier der nördlichen Positioncentrale an der Maas aufrecht, und seine unerlasshche Bezwingung wird noch viel Kraft und Blut erfordern zuinal diese sehr starke Giirtelfestung ersten Ranges inzwischen feldmassig durch Aussenstellungen noch erheblich an Widerstands- kraft gewonnen hat und von einem tüchigen Gouverneur ausge- zeichnet verteidigt wird. Verdun hat schon langst seinen Zweck erfliilt". De schrijver geeft een beschrijving van Stad (met kernomwalling) en van de dubbele fortenlinie, alsmede van de Argonnen. De zwaar beboschte Argonnen vormen voor de vesting een prach tige aanleuning, geen insluiting is mogelijk, voordat de aanvaller daarvan meester is en dat beide partijen hiervan overtuigd zijn, bewijst wel de hardnekkige strijd in dit weinig herbergzame woud gebied: Erst der Besitz des Argonnenwaldes entscheidet auchiiber die Einnahme des seit den Tagen Karls des Grossen (843). (Ver delingsverdrag van Verdun —ij für uns Deutsche (?-ij-) wichtigen Platzes", zegt de schrijver. Bij de mededeeling, dat 4 werken van Verdun in Duitsche -Ha zouden zijn' zet de schrijver zelf een vraagteeken. (blad- Typisch is wel wat Stavenhagen mededeelt over een belegerings oefening tegen Verdun in Duitschland gehouden, waarbij op papier bleek, dat 6 Divisies, 2 Artilleriebelegeringstreinen, 16 Bataljons vestingartillerie (zonder zware mortieren) en 3 Bataljons Pionier troepen 4 maanden noodig hadden om de vesting te nemen. 110 Ziijnc jjui,

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 112