Overzicht van eeniqe Buitenlandsche Tijdschriften. [Jan. 191(3. Leuk is de noot, die de schrijver stelt bij het vermelden van de verovering van het fort Camp des Romains n.l. „Beim Angriff auf dieses Sperrfort zeichnete sich ganz besonders die vor 20 Jahren von mir geführte 2. Kompagnie des (I) Pionier- bataillons Nr. 16 aus, wofür sie vom Armee-Oberbefehlshaber, dem Deutsche» Kronprinzen, besonders geehrt wurde." Te vermelden valt verder een uitgebreid artikel over gecentrali seerd schieten van kustbatterijen door middel van een speciale in richting voor de vuurleiding. Het groepscommando in het centrale station beschikt over een toestel, dat, indien het op een doel ge richt wordt, automatisch aan alle batterijen der groep op een in- dikator, die zich in de batterij bevindt, de gegevens verschaft noo- dig om op heizelfde doel gericht te worden. De afstandsbepaling geschiedt door middel van afstandmeters (1 met verticale en 2 met horizontale basis), waarbij het toestel auto matisch aan de stations der bassis het juiste doelpunt aanwijst. Verder wordt in het artikel beschreven, hoe ingeschoten wordt en hoe automatisch rekening gehouden wordt met het verschil in vluchttijd der verschillende batterijen. In het volgende artikel wordt het bestaansrecht van militaire geologie bepleit en voorgesteld te velde geologen mede te nemen, speciaal voor het geven van advies bij graafwerk (mijnoorlog), voor de drinkwatervoorziening, aanleg van wegen (wat den onder grond aangaat). Onder Notizen vindt de lezer o.m. een artikel over de organi satie en taak van de Kriegsrohstoffabteilung van het Duitsche M. v. O., n 1. vaststellen en verdeelen van voor het Leger voorra dige en aan te maken hoeveelheden, zoowel aan de Staats-, als aan de voor den Staat werkende particuliere industrie; beperking der vredesbehoeftende aandacht vestigen op en beproeven van surrogatenzich het bezit verzekeren van oud materiaalhet win nen van nevenproducten; oprichten en steunen van fabrieken, c.q. het uitbreiden van het bedrijf daarvanhet regelen van den han del in grondstoffenbevorderen van den invoer. Wat is hieromtrent, zij het op bescheiden schaal, bij ons geregeld -y= Onder Frankreich een korte beschrijving van het slagschip „Tour- ville," dat voorzien is van 4 vierlingstorens met 34.4 c.M. kanonnen (dus 16 stuks), 24 14 c M. snelvuurkanonnen als nevenbewapening en 6 onderwaterlanceerbuizen. Onder Vereenigde Staten een beschrijving van een marinelucht- schin, waaruit het volgende zij overgenomen: 111

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 113