Overzicht van eenige Buitenlandsche Tijdschriften. [Jan. 1916. Revue Mil. Suisse (Sept.) Uit deze aflevering valt slechts te vermelden een Zwitsersche en een Portugeesche kroniek. De Lusitaniër deelt mede, dat in Portugal een commissie benoemd is teneinde het vliegwezen te ontwikkelen en de recruteenng van vliegeniers te bevorderen. Hoofd van deze commissie is de presi dent van de militaire commissie voor het vliegwezen. Propaganda moet o.a. gemaakt worden door lezingen, publicaties, concoursen en gelegenheid tot het halen van brevetten. Verder wordt medegedeeld, dat een militair vliegkamp in gereed heid wordt gebracht (afmetingen 1200, bij 850 M) en dat afge scheiden van de leertoestellen, de vliegschool zal beschikken over 28 vliegtuigen voor legergebiuik. De Zwitsersche chroniqueur fulmineert heftig tegen de censuur en tegen de vervolging van een (anti Duitsche) redactie in Lausanne. Men schijnt er in Zwitserland thans toe te zijn overgegaan de censuur te splitsen in politieke en militaire censuur. De eerstge noemde heeft als principe „zoo weinig mogelijk tusschenbeide komen en vooral onthouding in geval van twijfel". Ongemotiveerde censuur acht de schrijver vooreerst in strijd met de politieke vrijheid, doch bovendien funeste, omdat in den regel het onderdrukte beiicht tóch niet geheim kan blijven, het publiek er des te meer over praat en het bericht allerlei onjuiste fantastische afmetingen aanneemt, hetgeen bij een juiste mededeeling in de pers, de aangewezen leidsvrouw der publieke opinie, voorkomen had kunnen wordenT Moins les journaux parient, plus le public sen donne. Nous ne sommes pas en Allemagne, oü le gouvernement „fait l'opinion a sa guise. Mais quand le public parle sans les journaux, on peut être assuré qu'il nc tardera pas a dérailler. En passant de bouche en bouche, sans guide et sans frein, les récits se déforment, s'exa- gèrent; ils épousent, suivant l'état des esprits au moment oü ïls entrent dans la circulation, ou les craintes, ou les désirs, ou les espoirs, ou les animosités, ou les préjugés du public; et le résultat sera qu'il eüt mieux valu laisser parler la presse." Gulden woorden voor een censuurcommissie zijn nog de volgende: „On ne doit pas prendre a la légère l'opinion publique; elle est un instrument délicat qui ne se manie pas a l'aide de formules et de règlements arrêtés par un service d'état-major, même le plus consciencieuxil y faut un tact infini, autant que pour commander une armée. Aussi, avant d'entraver la presse dans ses fonctions d'informateur et généralement de guide de l'opinion publique, il convient toujours de se demander si le pire remède n'est pas 1 im position du silence. Mieux vaut la publication d un renseignement erroné que les légendes nées de l'absence de renseignements. Contre 113 I. M. T. 1916. 8.

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 115