Overzicht van eenige Buitenlandsche Tijdschriften. Jan. 1916. Kriegstechn. Zeitschrift (718). We noemen vooreerst een artikel over de vesting Belfort, dat voorzien is van een schets. De schrijver zet duidelijk uiteen het gewicht van dit strategisch uiterst gunstig gelegen „camp retranché" en het gevaar, dat het voor den Boven-EIzas oplevert, waarom het n.z.m. slechts betreurd kan worden, dat de vesting met de bekende „trouée" na 70 aan Frankrijk verbleef. In het artikel wordt een korte beschrijving der verschillende wer ken van Belfort en van de Zuidelijk daarbij aansluitende bevestigings- groepen van Montbéliard en Blamont gegeven. Belfort behoort tot de 1ste klasse vestingen, waarbij op een be zetting van M man per M., gerekend wordt, ongerekend natuurlijk de krachten voor mobiele verdediging (c.q. offensief optreden ge steund op de vesting). Gelijk wellicht bekend, worden de Fransche vestingen in 3 klassen verdeeld. Die der 1ste klasse worden, wat materieel en personeel aangaat, volkomen op de hoogte van den tijd gehouden; die der 2de klasse in het algemeen de vestingen, die slechts in bijzondere gevallen van waarde zijn worden minder goed verzorgd, een en ander vooral afhankelijk van beschikbare fondsen; die der 3de klasse ten slotte worden noch onderhouden, noch uitgerust en heb ben slechts bezettingen ter beveiliging van de in de vestingen aan wezige magazijnen en inrichtingen. In het volgende artikel „Minen- und Bombenwerfer Frankreichs" vindt men een aantal duidelijke afbeeldingen van deze thans zoo op den voorgrond tredende werktuigen Zoo is er een afbeelding van een bommenwerper, geconstrueerd uit een Duitsche granaat-kartets, waaruit 1 K G. zware projectielen over een korten afstand kunnen worden geslingerd. Tal van aftandsche vuurmonden komen, in de nieuwe functie van „bommenwerper", weer in eere. Wij hebben ook nog wel een voorraadje antidilluviaansche proppenschieters, die tot nu toe niet veel meer waarde hadden dan het ijzer, wat er aan zit en waar voor zich thans een nieuwe gouden eeuw opent. -ij- In het artikel wordt b.v. vermeld, dat een 15 c.M. mortier van 1850 thans 16 K.G. zware projectielen verschiet; de projectielen zijn van vleugels voorzien ter wille van de stabiliteit in de baan. Bij het verschieten van z.g. luchttorpedo's wordt het eigenaar dige systeem gevolgd, dat het projectiel een huls verschoten wordt middels een kleine vuurmondlading, waardoor de terugstoot zeer gering is. In de baan ontbrandt een 2de lading, die zich in de huls bevindt en het projectiel de gewenschte snelheid verschaft. Rotatie wordt verkregen èn door het werken der hulsgassen tegen schroefvlakken van het projectiel èn door vleugels aan het projectiel. 115

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 117