Jan. 1916.] Overzicht van eenige Buitenlandsche Tijdschriften. Figuur 4 geeft een afbeelding van een loopgraafkanon van 5.8 c.M. met reminrichting en fijne graadverdeeling, de projectielen wegen 15 K.G., dracht 500 M. Het oude Fransche bergkanon, gemonteerd op een eenvoudige houten affuitage, is ook voor het werpen van bommen ingericht en wel voor projectielen van £8, 78 en 105 K.G. gewicht. De graadverdeeling waarborgt een nauwkeurigheid tot op 1 M. toe. Intusschen bezigen de Franschen nog zwaardere bommende Duitschers kregen er b.v. reeds toegezonden van 52 c.M. doorsnede en 4.32 M. lengte. De snelheid is echter niet groot, zoodat veelal de ontvanger voldoende tijd heeft om zich te bergen, voordat het cadeautje arriveert. De aandacht wordt verder gevestigd op het artikel „Lastkraft- wagen mit staatlicher Unterstützung für das Englische Heer". Het artikel begint als volgt: „Der gegenwartige Weltkrieg übertrifft nicht nur alle früheren Kriege in Bezug auf die Ausdehnung des Kriegsschauplatzes und die Zahl der an ihm beteiligten Völker, sondern er nimmt auchdie Hilfskrafte der Lander, die ihn führen in viel weitgehenderen Masse in Anspruch, als es früher je geschehen ist." We halen dit aan, niet omdat het een nieuwtje zou wezen, doch om eens te wijzen op de urgentie van uitgebreide vredesvoorbe- reiding ter zake. Weliswaar is ons leger maar klein, doch dat heeft invloed op de hierbedoelde voorbereiding, welke voor Java-dat in oorlogstijd vermoedelijk geheel geisoleerd zal zijn- met zijn mil- lioenen inwoners en zijn in vele opzichten geringe eigen hulp bronnen niets minder omvangrijk is, dan van een groot Europeesch rijk. Wil men ernstig zoo'n voorbereiding regelen, dan moet een aantal bekwame mannen zich uitsluitend en onafgebroken gedu rende geruimen tijd aan de materie wijden; een behandeling van zaken, die voorbereiding betreffende, zoo eens te hooi en te gras, dan eens door den een, dan door den ander, is, als niet leidende tot eenig goed resultaat, beslist te verwerpen. - ij De voor oorlogstijd benoodigde lastauto's van de gewenschte hoedanigheid worden in de meeste Europeesche rijken verkregen door subsidieering van de eigenaars, wier auto's aan verschillende eischen moeten voldoen. In Engeland zijn die eischen nogal zwaar, naar schrijver vermeent, in verband met eventueel gebruik in koloniale oorlogen. De auto's worden grondig beproefd door een permanente technische commissie (men vergelijke hiermede onze autokeuringscommissiën - ij -), die aan de fabrieken, betreffende den bouw, advies geeft. De auto's zijn ondergebracht in 2 categorieën, n.l met 3 en l'/f ton nuttig vermogen, waarbij nog komt het gewicht van 4 volledig bepakte militairen. Kettingoverbrenging is niet toegestaan, de laadbak moet zeer 116

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 118