Overzicht van eenige Buitenlandsche Tijdschriften. [Jan. 1916. gemakkelijk afneembaar zijn; het gebruik van schroeven is verboden; een helling van 1/6 moet met volle belasting zonder moeite worden genomen. Omtrent de beproeving de volgende aanhaling: „Die Prüfung im Betriebe dauert gewöhnlich vier Wochen. Sie wird auf im voraus bestimmten Strecken in hügeligem Gelande abge- halten und erstreckt sich etwa über eine Lange von 24C0km. Die Wagen sind dabei voll beladen und werden von militarischen Auf- sichtsorganen begleitet, die insbesondere das allgemeine Verhaltefi und den Verbrauch von Betriebsstoffen beobachten und Aufenthalte durch Pannen und Schaden am Motor verzeichnen sollen. Nachts werden die Wagen unter militarischem Gewahrsam untergebracht. An Instandhaltungsarbeiten sind nur diejenigen an der Kuppeung und der Zündung zugelassen. Nach Beendigung der Probefahrten wird der Motor, der Getriebekasten und die Hinterachse freigelegt und geprüft. Wenn sich der Wagen dabei in befriedigendem Zustand befindet, wird die betreffende Baart fürSubventionswagen zugelassen", terwijl men op bladzijde 173 een beschrijving vindt van een gesub sidieerd model. Onder „Mitteilungen" vooreerst een betoog, dat er van kopergebrek in Duitschland en Oostenrijk geen sprake is. Verder een korte mededeeling omtrent het bestand zijn van beton tegen projectielen. Betonplaten, waarbij aan de beton „tras" is toegevoegd, zouden zeer goed tegen projectielen bestand zijn, nog beter is de toevoe ging van „asbest"; dergelijke platen worden slechts doorgeslagen en verbrokkelen daarbij niet. Een ander materiaal is „Schmelzstein", waarbij het cement aan hooge temperaturen wordt blootgesteld en waarvan 4 c.M. dikke platen legen projectielen volkomen bestand zijn. Men ziet, dat reeds tegengiften gezocht en wellicht gevonden zijn voor de uitwerking der zware projectielen. In het volgende artikeltje wordt er op gewezen, dat het onder scheid tusschen mortieren en houwitsers zijn beteekenis verloren heeft. We vestigen vervolgens de aandacht op bladzijde 177 vermelde „Duralumin" met 2.80 s. gewicht, wellicht o m. geschikt voor hulzen, draagbaren, sabelscheeden, enz. Ten slotte noemen we een van afbeeldingen voorzien artikel over de Engelsche luchtvloot, waaruit blijkt, dat Engeland over 1000 vlie gers kan beschikken en waaruit we het volgende aanhalen; „Unfahig, sein Heer mit den nötigen Apparaten auszurüsten, ist England froh, von Amerika, das bisher im Flugzeugbau fast gar keine Erfah- rungen zu verzeichnen hat, Plugzeuge zu erhalten. Ob diesel= ben flugfahig und kriegsbrauchbar sind, ist eine andere Sache. Jedenfalls werden die Versuche mit den Neukonstruktionen der ame- 117

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 119