Jan. 1916.] Lichte Veldhouwitsers en zware net in het aangrenzend Russisch gebied. Zoodoende zijn de zware artillerie en eveneens de lichte veldhouwitserbatterijen nog bewapend met min of meer verouderde vuurmonden. Hierdoor is het bericht te verklaren, hetgeen onlangs de verwondering van een dagblad- overzichtsschrijver wekte, dat zoowel Oostenrijksch snelvuur-als niet-snelvuurgeschut door de Serven was veroverd. Bovenbedoelde overzichtsschrijver meende, dat wel nergens meer bij het veldleger niet-snelvurend geschut zou zijn ingedeeld. Alhoewel verondersteld mag worden, dat de lichte veldhouwitser reeds door een modernen vuurmond is vervangen, is daaromtrent niets bekend. Volgens de op l Januari 1913 ingevoerde organisatie zou elk Oos tenrijksch legerkorps beschikken over: 3 regimenten veldartillerie a 6 batterijen a 6 stukken, 1 regiment lichte veldHws van gelijke sterkte, 1 divisie zware artillerie van 3 batteiijen a 4 stukken. Alhoewel hier de lichte veldhouwitsers niet zoo'n integreerend deel der veldartillerie uitmaken als bij de Duitschers, zal dit in de practijk toch weinig verschil maken. Eene gemengde divisie telt 1 regiment veldartillerie met eene afdeeling lichte houwitses, vormen de een brigade veldartillerie, terwijl het derde regiment en de divi sie zware artillerie, de korpsartillerie, vormen. Bovendien dient men hierbij nog te rekenen de artillerie der land weer-divisie, welke aan elk legerkorps wordt toegevoegd (1 V. A. en 1 Hw. regiment samen 48 vuurmonden). Oostenrijk beschikt over het volgende materieel: Lichte veldhouwitsers en wel twee soorten, n.l de 10,4 c.M. Hws. M. '99 en een moderne berghouwitser van het zelfde kaliber. In het bijzonder zullen de verrichtingen van dezen vuurmond voor onze artil lerie van belang zijn. Zooals gezegd is hoogstwaarschijnlijk de houwitser M.'99 vervan gen. Deze Hw. M. '99 is uitgerust met eene veerspooraffuit. Men gebruikt 6 ladingen. Van de in 19C0 ingevoerde berghouwitsers is als eigenaardigheid te vermelden, dat men voor het vuren onder groote hoeken (n.l. 43° 7C°) eene speciale affuit medevoert, of feitelijk meer een houwitserstoel. Getallenopgave vindt men in de tabel. De zware artillerie beschikt nog slechts over de 15 cM. Hw. M.'99, een affuitterugloopmaterieel met radrijrem, wigsluiting met plaat en ringsysteem. De 8 ladingen zijn in kardoeszakken 10

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 12