Jan. 1916.J Lichte V eldhouwitsers en zware mogelijkheid vestingartillerie-afdeelingen met lang geschut en een 20 cM. mortier aan het expeditiekorps mede te geven. De lichte veldhouwitsers zijn een kanonterugloopmaterieel, welke door de werking van veeren na het schot weder in batterij loopt. De vuurmond heeft eene horizontale wigsluiting en onderscheidt zich door zijn betrekkelijk groote lengte, n.l. 15 kalibers, waar men anders meestal 12 en 14 aantreft. Over het algemeen treft men anders in de onderdeelen veel bekends aan en schijnt het, dat de Engelschen het goede der verschillende buitenlandsche systeemen in hun kanon hebben gecombineerd. Een getallenopgave vindt men in de tabel op bldz. 15, waarin eveneens opgenomen zijn gegevens van de 15 cM.Hw. (6 Zoli) en het oude 12 c.M. lange kanon. Wat het reeds ingevoerde 12 c.M. snelvuurkanon (4.7 Zoll) betreft, kan men aannemen, dat dit met dat der groote geschutfabrieken op een lijn staat; gegevens daaromtrent ontbreken. Rusland. Reeds tijdens de Russisch-Japansch oorlog werd de 15 c.M. Hw. M '86 gedeeltelijk vervangen door de Kruppsche 12 c.M. houwitsers, terwijl nu ieder armeekorps een z g. houwitsersdivisie rijk is, tellende 3 batterijen, elk van 6 stukken 12.2 c.M. Hw. Eigenaardig is het, dat deze batterijen door 3 verschillende fabrieken zijn geleverd, n.l. door Oboukov, Krupp en Schneider. De Russische zware artillerie is georganiseerd in 8 afdeelingen, terwijl elke afdeeling twee batte rijen van 15 cM. en een batterij van 10 c.M. telt. Ik spreek hier van batterijen zonder aanduiding van den aard der vuurmonden aangezien men bezig was het oude materiel van 15.24 cM. L/21 te vervangen door een nieuwe, veel korter houwitser van hetzelfde kaliber en het lange kanon van 10.67 L/35 model 1877 door een moderne 10.67 L/28 vuurmond. Deze beide nieuwe typen werden door de firma Schneider geleverd. Bovendien is hoogst waarschijnlijk de formatie reeds uitgebreid, een groot aantal van de daarvoor benoodigde vuurmonden was in bestelling. Em Russsische veldhouwitserdivisie beschikt over 960 schoten bij de batterij en 1C80 in het munitiepark, dus over 115 schoten per stuk. 16

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 18