KUNST IN HET N.I. LEGER. [Jan. 1916. Ce qui nous remet du baume dans 1'ame, c'est que le dénouement est proche." Het is niet voldoende, dat buiten het pioniervoorschrift de offi cieren door lezing van andere werken de versterkingskunst naar waarde leeren schatten: ook het kader en de man in het gelid moeten begrijpen, waarom zij overal en altijd hun pioniergereed schap mede moeten dragen, opdat zij die voorwerpen niet als hinderlijk gewicht gaan beschouwen, en in het gevecht, naar het voorbeeld der Russen, zoowel voor Plewna als tegen Japan, van de eerste de beste gelegenheid gebruik maken, hun patjol te „verliezen." Erst mit der auf gröszeren Entfernungen ermöglichten starken Wir- kung hatt die Schuszwaffe, die entscheidende Bedeutung gewonnen. Hand in Hand mit deren geschickter Verwendung wird die Sorg- faltige Ausnutzung aller Vorteile, welche aus Gelande der Annaherung an den Gegner bietet, zur Vorbedingungfür einen glücklichen Erfolg, und der Spaten, welcher allein Ersatz für die fehlende Deckung bieten kann, tritt in seine Rechte neben dem Gewehr. 2) Het Pioniervoorschrift is het aangewezen boekje om die rechten te waarborgen: opdat de minderen zorg hebben voor hun werk, de officieren zich er voor interesseeren en op het terrein geen onnutten of zelfs verkeerden arbeid doen verrichten. De man moet zóó het goed recht van zijn patjol waardeeren, dat zekerheid besta, dat bij den stormaanval hij dien medeneemt. 3) Want onmiddellijk heeft hij hem weer noodig om het veroverde te kunnen behouden. „Les Russes sont venus en descendant par les embrasures, rampant comme des serpents, dans l'obscurité. Le temps était couvert, il pleuvait meme pas mal. Ils ont tourné l'embuscade de droite et l'ont surprise. II n'y avait que quinze zouaves de la garde et un 1) La guerre de tranchées il y a soixant ans. Lettres d un Sous Lieu* tenant de Zouaves tué devant Sébastopol en 1885. Brief van 15 Juli 1885. Ik meen mij van de grammatica te herinneren, dat een subjonctif hier beter geplaatst ware: de ontknooping volgde eerst 8 Sept. 85, terwijl „laguerre sousterraine" in October van het vorige jaar begonnen was. 2) Frobenius. Weltgeschichte des Krieges. 3) Het gereedschap zou daartoe, b.v. bij den stormaanval, tusschen draagriemen gestoken kunnen worden. 25

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 27