Jan. 1916] De Waardeering der Veldversterkings- eigenlijk bijna allemaal vervallen. Beter kan ik aangeven, welke ik behouden wil: figuren als No 1, 11, 12, 19 en 20 24, 32—maar dan duidelijker. Liefst geen foto's. Die in het gymnastiek-voorschrifr zijn zeer duidelijk voor het beoogde doel, maar hier zijn goede teekeningen met scherpe lijnen beter en de hemel beware ons voor opnamen van negergevechten bij nacht, zooals men er vele b v. in het nieuwe Nederl. pioniervoorschrift vindt, welk boekje overigens bij de sa menstelling van een nieuwen Indischen Leidraad m.i. gerust tot richt snoer mag genomen worden. Een plaatje als fig 38 en 39 kan vervangen worden door wat oefeningen in het ingraven, welke voor het krijgen van de noodige handigheid onmisbaar zijn. Een betere teekening van een brug, een paar schragen, enkele touwverbindingen en dan zijn we door een groot deel heen. Rest ons nog de eigenlijke loopgraven en wat daarbij behoort. Het is voldoende enkele profielen aan te gevenwaaronder, een het z.g. standprofiel, d.w.z. het profiel, dat als ideaal voorbeeld geldt en dat we steeds moeten trachten zooveel mogelijk te naderen, door in de eerste plaats dekking te zoeken in de diepte (lage vuur lijn), zooveel als grondwater, rotsbodem en uitzicht maar eenigs- zins toelaten. Wie beweert, dat de tegenwoordige oorlog ons weinig nieuws leerde omtrent loopgraafprofielen, heeft geen ongelijk. Allen is thans klaar en duidelijk gebleken, dat de aanvals- en waarnemings middelen van den tegenstander ons dwingen, aan de in alle werken en reglementen genoemde eischen (de prentjes omtrent laagcom- mandement, maskeering, voordeelen van traversen en hoofdweren, enz.) te voldoen tot in den alleruitersten graad van volkomenheid. De diep ingezonken loopgraven met minimale breedte (een sec tie-commandant behoeft achter zijn schutters niet te „wandelen") werden reeds in den R.- Jap. oorlog gebruikt en het Duitsche Feld- befestigungsvorschrift van 1908 nam dat eenvoudige profiel reeds op. Bodembreedte 0.60, diepte 1.40 M, bovenbreedte 1. M. De uitgegraven grond werd naar alle richtingen verspreid. Daar 1) Werkelijk noodig: Gedurende de Bali exp. kreeg ik opdracht een door een Eur. Sergeant gemaakt Off. privaat over te maken, omdat het zoo nauw geconstrueerd was, dat onze wat gezette Korpscommandant er niet in kon! 28

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 30