KUNST IN HET N.I. LEGER. [Jan. 1916. een dergelijke vuurhoogte als regel wel niet bruikbaar zal zijn, zal een diepte van 1.10 en een vuurhoogte van 0.30 meer aanbeveling verdienen, ook omdat daarbij minder graafwerk verricht behoeft te worden. Eerste doorsnede 1.21 M2, tweede 0.88 M2. Gedekte onderkomens werden 0.45 M. onder de vuurlijn gemaakt en voor niet meer dan een man of zes tegelijk, met tusschen twee onderko mens een grondscheiding van minstens 1 M. De open zijde afge sloten door stevige afsluitblinden. Is er meer tijd en gelegenheid, dan kan de loopgraaf als volgt verbeterd worden: Gelegenheid voor gemeenschap en bewegings vrijheid voor de aflossingen, door een verbreeding van 1.80 M. achter de standplaats der schutters te graven. Beter nog: een afzonderlijke gang daarvoor te bestemmen. Hoe men dit doet, zal veel afhangen van de omstandigheid, of men een bestaande loopgraaf verzwaart, dan wel van meet af aan kan construeeren. Smalle gangen verdienen overigens steeds de voorkeur ter ver mindering van de artilleriewerking. Traversen, als er tijd is per man één, eenvoudig door grond te laten staan, verdienen een ruim gebruik. Doch meer nog schiet- sleuven en hoofdweren, 0.20 a 0,25 M. boven de vuurlijn en 1. M. dik (denk om de verraderlijke zichtbaarheid van onze reuzen bamboe- hoed nDe schietsleuvenhoog 15 c. M.; lengte is geen bezwaar (vuren door meerdere personen). Indien niet in gebruik, af te slui ten door een blad of lap ter vermindering van de zichtbaarheid van het gat Een donker achtergrond kan daartoe ook medewerken en is gemakkelijk ter hoogte van de vuurlijn te krijgen, dooi het maken van rugweren, „as protection from the back-kick of ger- man shraprel" Armsteun, vlak„It may be noted here, that the elbow-rest has been practically abandoned in the present campaign." Vaak werden geheel overdekte loopgraven aanbevolen, doch„This idea has been given up as it was found that overhead cover ham pered the actions of defenders in repelling an assault." Overdek king worde dan ook alleen gemaakt voor enkele steunpunten en voor 1) Rapid training of a company for war, by Captain A. P. Birchall. (Royal Fusiliers) 1915. War Edition. 29

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 31