Jan. 1916.] De Waardeering der Veldversterkings- onderkomens, voor verbindingsloopgraven (desnoods voor degenen, die aan vliegmachines den weg naar de reserves verraden, enkel gezichtsdekking naar boven). Aanbevolen wordt verder, in de gevechtsloopgraaf hier en daar eenvoudig een stuk grond te laten staan om bij een gelukt binnen dringen van den vijand uitbreiding door de loopgraaf te beletten. Kluwen verward prikkeldraad, die op het laatste moment in de loopgraaf getrokken kunnen worden, zijn daartoe ook zeer bruikbaar. Het is natuurlijk niet de bedoeling, al schrijvende een ontwerp voorschrift in elkaar te zetten. Ik zal mij dus hieronder tot enkele korte opmerkingen beperken. Tracé. We are now told on high authority that it is „madness" to site trenches on the forward slope of a hill; your trenches are quickly discovered, and you are literally shelled out in no time. Consequently you have perforce to site your trenches on the reverse slope. This will probably mean a sacrifice of a good field of fire, but it is held that even if you are restricted to a field of fire of 100 yards, it is better to place your trenches on the reverse slope, rather than on the forward one." In elk speciaal geval zou dit denkbeeld overweging verdienen: wat het zwaarst is, moet het zwaarst wegen. Vuuruitwerking blijve steeds boven dekking gaan; maar dekking is een middel om vuuruitwerking te behouden, juist op de korte afstanden. ZandzakkenOostenrijk, dat toch even als Duitschland en Frankrijk, het teeken van den offensieven geest in zijn vaandel voert, was in 1870 het eerste land, dat draagbaar pioniergereedschap invoerde, evenals het in 1908 het verst ging in de waardeering van de voor deden van den zandzak. In het Nederlandsche leger, draagt ieder man 2 opgerolde zakjes aan den koppel. Aanvankelijk werden die onder den klep van den ransel gedragen en door wielrijders op het stuur gebonden. Daarna werden zij aan den koppel gehangen of om den steel van de schop of handbijl gewonden, welke laatste methode als onpractisch spoedig verlaten werd. Thans dragen allen 2 zakjes aan den koppel. Ik wil hier alleen het offensief gebruik van die zandzakken aan stippen. Op een gegeven moment is het onmogelijk geworden vooruit te komen over een onder vuur genomen, open stuk terrein. De zandzakken worden in de loopgraaf met grond gevuld en door 30

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 32