[Jan. 1916. voor de verschillende afstanden doelen gekozen moeten worden, die in verband met de spreiding van den mitrailleur voldoende trefkans geven. Gaan wij de tabel der schoolschietoefeningcn na, dan valt het ons op, dat van de 11 oefeningen er slechts drie zijn, waarbij de schijf een gevechtsdoel voorstelt, n.I. bij de oefeningen 5, 6 en 9 (resp. te schieten op tirailleurschijf No. 1, idem No. 2 en 2 tirailleur schijven No. 1 naast elkaar geplaatst). Van de 8 overige oefeningen worden 1,2, 3, en 4 op schijf No. 3 geschoten (doelzwarte rechthoek van 35 op 50 cm); oefeningen 7, 8, 10 en 11 op de strookschijf (12 M. breed en vertoonende een donkere baan van 0.50 M. hoog, tusschen twee witte banen van 75 c.M) Zeer zeker hebben deze schijven hun nut voor het beoefenen van het puntvuur en het regelmatig, op goede hoogte breed-strooien, omdat het aanwijzen van treffers buiten de figuren mogelijk is en de man dus leert zoo noodig zijn mikpunt te wijzigen, maar doel moet toch blijven den man vaardigheid te geven in het beschieten van gevechtsdoelen. De oefeningen op deze strookschijven dienen daarom gevolgd te worden door oefeningen, bij welke de man zijne reeds verkregen vaardigheid leert toepassen op doelen, zooals die zich in werkelijk heid voordoen en waarbij de behaalde resultaten de werkelijkheid meer nabijkomen. Thans zijn de oefeningen, die de man te volgen heeft om tot de scherpschuttersopleiding te kunnen overgaan, samengeperst in een elftal oefeningen, waarvan de overgangsvoorwaarden niet dui delijk zijn aangegeven, terwijl ook de rangschikking naar de zwaarte wel te wenschen overlaat. En juist zou voor de individueele schietoefeningen met den mitrail leur uit den aard der zaak een uitgebreider programma noodig zijn, een programma te verdeelen in: De schoolschietoefeningen, bevattende de oefeningen voor puntvuur, breedstrooien, diepstrooien en scheefstrooien (op de punt vuur en strookschijven), De voortgezette oefeningen, waarbij geschoten wordt op gevechtsdoelen (ook op niet nauwkeurig bekende afstanden), De scherpschuttersoefeningen, waarbij de overgangsvoor waarden geldend voor de voortgezette, ook schoolschietoefeningen, 35 SCHIETOPLEIDING VERVOLG EN SLOT.

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 37