Jan. 1916.] ONZE MITRAILLEUR-SCHUTTERS EN HUNNE worden verzwaard doorhet bekorten van den tijd voor richten toegestaan, gedeeltelijke maskeering van het doel, het hooger stellen van het trefferprocent. Ontegenzeggelijk zal voor zoo'n schietprogramma meer tijd en een grooter aantal patronen benoodigd zijn, maar de thans besteede tijd van twee schietdagen in de maand van 7—9.30 v.m. is beslist onvoldoende. Door doelmatig verkleinen van het aantal patronen per serie, kan ook het meerdere munitieverbruik zooveel doenlijk beperkt worden. Wat de schijven zelve aangaat, zou ik de manschappen van den beginne af aan willen gewennen aan de kleur, die de doelen in oorlogstijd vertoonen. Wanneer wij dit reeds van af de kleinste afstanden bij de school- schktoefeningen toepassen, wordt het oog van den man gewend aan die kleur en zal het hem bij het langzamerhand op grooter afstanden schieten, lichter vallen die kleur te blijven onderscheiden en zijn mikpunt zuiver te nemen. Al het wit op de schijven dient dus te vervallen en plaats te maken voor een lichte terreinkleur, terwijl de op de schijf aangebrachte figuren de grijsgroene tint krijgen. Dat ik zoo tegen het wit op de schijven opkom, heeft zijn oor zaak daarin, dat het mij proefondervindelijk bij schietoefeningen b'eek, dat wij door dat wit uitkomsten verkregen, die in geen ver houding stonden tot de in werkelijkheid te verwachten uitkomsten. Zoo zag ik op 1003 M. op wit-groene strookschijven schieten, waarbij een treffer van 75 en 76 werd behaald, maar waarna de schutters eenparig verklaarden, dat zij bij het richten hun hou vast hadden genomen op de scherpe afscheiding der strooken, een houvast, dat zij in werkelijkheid missen en waarmede alle waarde van het hooge treffer verloren gaat. Wij behoeven niet al te bevreesd te zijn, dat bij dergelijk gekleur de schijven op grootere afstanden het richten onmogelijk wordt, omdat er niets van die schijven te zien is. Ten eerste is er altijd onderscheid tusschen de grijsgroene kleur van de kleeding en het omliggende terrein en verder vertoonen de doelen, die onder vuur genomen moeten worden veel tirailleurli- niën, vrij regelmatige lijnen in het terrein, die medehelpen om hun plaats te doen bepalen. 36

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 38