M M wm flmbuIance=F>onden. Wm Hoewel het bestaan van deze hoogst nuttige dieren reeds vele tientallen van jaren bekend was (men denke aan de beroemde St. Bernard honden), zoo dateert hun algemeen gebruik als krijgshond eerst van den laatsten tijd. Tijdens den Boeren-krijg werden (volgens eenige berichten) en kele ambulance-honden tot het opsporen van gewonden gebezigd en in de latere oorlogen nam hun. aantal sterk toe. Zóó overtuigend was hun bruikbaarheid bewezen, dat in alle landen van Europa vele hondenlieihebbers zich beijverden hunne dieren voor dit menschlievend werk af te richten, daartoe aange spoord en bijgestaan door hunne regeeringen, veelal georganiseerd door de besturen der verschillende Roode-Kruis-vereenigingen Op deze wijze zorgden de Europeesche regeeringen er reeds in vredestijd voor, dat in geval van oorlog zij de beschikking zou den hebben over een zeker aantal (als dan gemobiliseerde) ambu lance-honden met hunne geleiders. Doch de groote staten, als Frankrijk, Duitschland en Engeland namen bovendien nog de voorzorg militaire kennels op te richten, waar als onderdeel van het leger een aantal honden voor den am bulance-dienst werd afgericht. Hierdoor maakte men zich, zij het ook slechts ten deele, onafhankelijk van het particulier initiafief. Doch, al was de verwachting door deze voorbereidingen reeds hoog gespannen, de Europeesche oorlog heeft eerst goed bewezen, welke onschatbare diensten deze dieren verrichten. De berichten in couranten en tijdschriften, de opstellen over dit onderwerp in vak-bladen, de talrijke foto's in illustraties en de dank bare brieven van enkele opgespoorde gewonden, zij alle geven blijk van een zeer groote belangstelling in het werk dezer viervoeters, 1) Van particulier initiatief op dit gebied is in deze Koloniën geen sprake. Daarin zal, gezien de volkomen afwezigheid van honden-„sport", voorloopig ook geen verbetering kunnen komen. 39

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 41