Ambulance-Honden. [Jan. 1916. c. Het vermeerdert de warmte. d Elke gewonde zal hoogstwaarschijnlijk den geheelen inhoud van het fleschje tot zich nemen en niet zoo beleefd zijn ook wat voor een volgenden gewonde over te laten, zoodat e. De geleider toch over een reserve voorraad zou moeten beschik ken om dit fleschje (zoo de gewonde dit tenminste weer be hoorlijk op zijn plaats heeft opgeborgen) weer te vullen. In verband hiermede schijnt het wel zoo practisch den gelei der op te dragen den gewonde de eerste lafenis te verstrekken. Men bedenke ten overvloede nog, dat de geleider hoogstens 1 a 2 minuten na den hond bij den gewonde komt. Ook het dragen van den Roode-Kruisband moet ten sterkste wor den afgeraden.Blijkens bijna alle illustraties is die band dan ook vervangen door een geëmailleerd plaatje, met het bekende embleen, aan den halsband. Dit hindert den hond niet en is een voldoende herkenningsteeken. Dat vernuftige vindingen als het aan den hond bevestigen van een gloeilampje met batterij (voor het 's nachts kenbaar maken van de plaats, waar de hond zich bevindt)—prac tisch absoluut onbruikbaar zijn, behoeft na het vorenstaande wel geen betoog. Heeft de hond nu een gewonde of doode 2) gevonden, dan moet hij het tweede gedeelte van zijn opdracht vervullen; hij moet zijn geleider n m.l. op de een of andere wijze zijn vondst kenbaar ma ken en hem de plaats toonen, waar die gewonde (doode) zich be vindt. Alvorens over te gaan tot de bespreking van de verschillende ma nieren, waarop dit kan geschieden, is het niet van belang ontbloot de aandacht te vestigen op het volgende: Hoewel in de practijk een gewonde, die korter of langer hulpbe hoevend op het terrein heeft gelegen, als regel dankbaar zal zijn, 1) Bij gehouden oefeningen kwam het voor, dat een hond zelfs aan een gewone Roode-Kruisband zich in de begroeing van het terrein volkomen vastgewerkt had. 2) Verschil tusschen gewonden en dooden kan het dier natuurlijk niet worden bijgebracht. Ter voorkoming van het noodeloos aanwijzen van marschwaardige gewonden of van zich op het terrein bewegend personeel van den geneeskundigen dienst enz. wordt het dier geleerd zich uit sluitend bezig te houden met liggende of zittende personen. 43

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 45