Jan. 191P.J Ambulance-Honden. wanneer de komst van den ambulance-hond hem de naderende hulp aankondigt, zoo is het toch niet onmogelijk, dat hij b.v. uit een bezwijming of verdooving opschrikkend bij het zien van den trouwen viervoeter, uit angst een onverwachte beweging maken zal. Dat een dergelijke beweging den hond niet in het minst van zijn plicht mag afbrengen, spreekt van zelf. Gaat de gewonde echter (uit onbekendheid met het bestaan van deze soort honden) daarna pogingen doen het dier te slaan of op andere wijze weg te jagen, dan wordt de toestand geheel anders. Slechts zéér enkele honden zullen deze onvriendelijke en geheel onverdiende bejegening onverschillig ondergaan; verreweg de mees ten zullen angstig wegloopen en na herhaling van deze grievende behandeling verder de gewonden ontloopen, in plaats van opzoeken. Wellicht zullen er ook dieren zijn, die op andere, voor den gewon de nóg onaangenamer wijze, hun misnoegen over zóóveel ondank baarheid te kennen geven. Zijn nu de beide laatstgenoemde categorieën honden onbruikbaar, of verdient het wellicht aanbeveling ieder militair te doordringen van het feit, dat een ambulance-hond, zijn vriend en niet zijn vij and is? Het antwoord op deze vraag zal niet moeilijk te geven zijn. Ook het andere uiterste dient vermeden te worden. Door het dier bij zijn komst toe te spreken of aan te halen zal het welis waar zijn plicht niet verzuimen, doch die streeling is voor hem veelal zóó aangenaam, dat hij niet kan nalaten haar een, zij het ook kort, oogenblik te genieten. Dit zijn verloren momenten en dus dienen zij vermeden te worden. De gewonden moeten bij de komst van den hond stil blijven liggen of zitten en niets zeggen, zelfs niet als het dier zijn vondst eens nauwkeurig besnuffelt. Een anibulance-hond is ongevaar lijk, hij is veelal de oorzaak, dat menig menschenleven gered wordt. Dit moet ieder militair weten. De uitvoering van het hierbovengenoemde, tweede gedeelte der gestelde opdracht, kan op velerlei manieren geschieden; de voor naamste methoden zijn wel de volgende: la De hond neemt, bij den gewonde (doode) gekomen, een tot dien persoon behoorend voorwerp (meestal het hoofddeksel) en 44

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 46