Ambulance-Honden. [Jan. 1916. Zooals hiervoren reeds werd betoogd, zal zijn eerste werk zijn den gewonde te laven. Daarna moet hij personeel met tandoe's of brancards waar schuwen. Dit nu is bij dag en op open, vlak sawahterrein zeer eenvoudig en behoeft geen verdere bespreking. Moeilijker wordt echter de toestand als het terrein begroeid of het zonlicht afwezig is, omstandigheden, die zich in de practijk maar al te veelvuldig zullen voordoen. Bij nacht, op open sawahterrein, zou een afgesproken licht signaal b. v. met een electrisch zaklantaarntje 2), wellicht goede resultaten opleveren. Of het echter in begroeid terrein mogelijk zal zijn over dag of 's nachts de brancardiers spoedig ter plaatse te hebben, is twijfel achtig, zelfs als met den geleider steeds een ordonnans medeging om na het vinden van den gewonde terug te gaan naar de plaats, waar de vervoermiddelen zijn opgesteld. Ook fluitsignalen (zoo de tactische toestand zulks gedoogt) zullen wellicht geen afdoende oplossing voor dit, zoo moeilijk, vraagstuk blijken te zijn. Bovenstaande moeilijkheden echter doen zich in nog veel grooter mate voor, indien onder de vermelde ongunstige toestanden het terrein door menschen moet worden afgezocht. De hond verricht juist onder die omstandigheden zijn werk uitmuntend, aan den mensch 0111 de verkregen resultaten van het dier, door alle mogelijke hulpmiddelen, volkomen te doen zijn. C. O. van Kesteren. lste Luit. Infie. plaats in de gehoorzaamheidsoefeningen (zonder welke geen gebruikshond denkbaar is) moet zijn doorkneed, dan blijkt hieruit duidelijk, dat de africhting van den ambulance-hond al zéér eenvoudig is in vergelijking met die der politie(fort)-honden. 1) Of het gebruik van ambulance-honden onder deze omstandigheden wel noodzakelijk is, mag echter zeer zeker in twijfel getrokken worden. 2) Het voorzien van de geleiders van een dergelijk voorwerp is bo vendien reeds noodzakelijk om zich op hun kruistochten door zwaar terrein, nu en dan, bij te lichten. 47

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 49