Lëqerpaarden en muildieren in China 1915. (jan. 1916. den, terwijl het niet noodzakelijk was, datZ.W.EG. den aankoop der muildieren bijwoonde. Van de bovengenoemde „buyers" in race- en po- loponies werd aanvankelijk eenige concurrentie on dervonden, doch den 22en Juli bood een hunner ons al zijn racemateriaal te koop. Hij bezat er 24, waarover hij ongeveer 2 maanden gedaan had. Aan gekocht werden er 19. Dit aanbod geschiedde blijkbaar onder den invloed van de nieuwe Engelsche wet „trading with the enemy in China". Zijn principaal was n.l. een Duitscher, te Tientsin woonachtig. Deze 19 paarden (Nos. 174 t/m 192) werden voorTs. 140 per stuk gekocht en zouden hem zelf een gemiddelde van Ts. lló per stuk gekost hebben. Zij geven een interessant beeld van de resultaten van een langdu rige selectie van ervaren Chineesche paardenkoopers van raceponies. Eenige andere „buyers" volgden later, doch met veel minder aantal, dit voorbeeld. Tegen het einde van den aankoop bestond concurrentie met den paardenkooper van YAN SHI KA1, den President der Chineesche Republiek, die een 300 ponies moest koopen en daartoe o.a. op eenigen afstand van Dolonnor in allerlei richtingen opkoopers had „gepost". Eenige algemeene beschouwingen, naar aanleiding van dezen aankoop mogen thans volgen: De Mongoolsche Pony. Hoofd en hals zijn vaak leelijk en zwaar en laag aangezet, toch komen niet zelden vrij goede rijhalzen voor, die niet moeilijk te bewerken zullen zijn. Vooral door hoofd en hals vertoont de pony vaak weinig adel en heeft hij iets „coarse" als van een koudbloedig type en mist hij daardoor den adel van onze sandelhouts. Volgens zeggen verdraagt hij slecht stang en trens, doch men moet niet vergeten, dat hij reeds vroeg tijdig „verreden" wordt en daardoor een bedorven mond heeft. 57

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 59