jan. 1916.) Dagboek dër Commissie tot Aankoop van De manen zijn bijzonder lang, doch worden altijd geschoren. De staart, die evenrens zee<- lang is, wordt echter als verdedigingsmiddel tegen vliegen niet gekort Borstdiepte en stand der voorbeenen, waarbij vaak zeer korte pijpen, zijn gemiddeld goed. De rug en lenden, ofschoon lang, zijn sterk. De achterhand, breed en goed gespierd vaak, is krachtig. Sabèl- beenen en koehakkige stand komen zeer veel voor. De hoeven zijn goed. De gangen zijn kort, vlug en zeker. De galopsnelheid schijnt vaak mee te vallen. Het record over de Engelsche mijl bedraagt 2'2". De commissie heeft te Dolonnor races meegemaakt, waarvoor o.a. een Javaprijs van 10 werd gegeven (de overige prijzen bestonden uit groote roode linten, uitgereikt door den Grooten Mandarijn), waarbij de \H mijl werd gewonnen in 2'45", geloopen door zeer weinig getrainde paarden en onder gewichten van 60 a 70 K.G. Zooals bekend gaat van den Mongoolschen pony de reputatie uit van zeer „hard" te zijn. Anderen daarentegen beweren: zoodra men hem van zijn steppe afhaalt, „collapst" hij spoedig. De ondervinding in Java zal zulks moeten leeren. Hoe het zij, de commissie heeft tal van ponies van 10 a 12 jaar gezien, die nog zeer gaaf in de beenen waren, terwijl de Mongool zijn paard, zooals de Chineezen beweren, reeds begint te gebruiken op 2 a 3 jarigen leeftijd. Ook onze te Kalgrn viij willekeurig aangekochte reisponies hebben een zeer mooie prestatie gegeven. Zonder eenige noemens waardige extra voeding, noch training hebben eenige hunner in 13 dagen 750 K.M. afgelegd, waaronder een dag van ongeveer 125 en een van ruim 110 K.M. en zulks over ongebaand terrein, vaak drassig, ongelijk, steenachtig en geaccidenteerd. Dat het klimaat een groote rol speelt, is zeker. Men kan dat 58

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 60