Jan. 1916.) Dagboek der Commissie tot aankoop van dan 1.32 M. bedragen. De hoogtemaat van den aan koop geeft de volgende schaal: 15 ponies zijn 128 t/m 1.31; 9t ponies zijn 1.32 a 133; 116 ponies zijn 1.35, terwijl 27 ponies daarboven t/m 1.42 M. De 15 kleinste ponies zijn aangekocht om de volgende rede nen: 2 zijn zeer goed gebouwde rijpaarden, waarvan 1 zelfs voor officierspaard is bestemd; 6 hunner zijn eveneens goede modellen; 4 zijn zeer sterke paarden en voor artillerie-trekpaard bestemd, terwijl 3 in verband met hun leeftijd van 5 jaar nog groeien zullen. Er komen dus weinig ponies voor boven de 1.35 M. en deze behooren in 't algemeen niet tot de beste. De race- en poloponits varieeren tusschen 1.295 M. en 1.40 M. terwijl de meeste winners gevonden worden onder de ponies van 1.32 a 1.35 M. schofthoogte. De Mongolen zelf rijden veelal kleinere ponies. Er worden in China wel hoogere paarden gefokt, waaronder vermengd met Perzisch bloed. Deze schijnen veelal hoogbeenige, uit hun krachten gegroei de exemplaren te zijn. Een betere reputatie hebben die uit Ili, ten N. van Tibet. Deze schijnen gemiddeld 1.40 a 1.45 M. hoog te zijn en goed te zijn voor militair gebruik. In snelheid zouden zij het afleggen tegen de Mongool- sche pony. Zij worden uitgevoerd naar Rusland en komen slechts zeer zeldzaam voor in O. China. Verder zijn in het noorden pogingen aangewend met Australisch en Amerikaansch fokmateriaal, waar van vermoedelijk de enkele hoogere exemplaren afkomstig zijn. Doch de natuur laat zich in deze niet dwingen, vooral niet bij een half wilde fokkerij. De kleinere taille der artilleriepaarden zal vermoe delijk slechts weinig invloed uitoefenen op het gebruik van onze hamen voor Australische paarden, in verband met hun zware hoofd en hals. Leeftijd. De Mongoolsche pony, gefokt in streken, waar het bijna 9 maanden van het jaar winter is, wordt 60

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 62