Jan. 1916 Dagboek der Commissie tot aankoop van bonten, vaalbonten; veel valken, met en zonder zebrastrepen in alle nuanceeringen, isabellen, moor koppen, ezelkleurigen, etc. Opvallend is, dat de bruinen, zwarten en vossen zeer weinig afteekeningen hebben. De Commissie zou, na langer zoeken, er wel in ge slaagd kunnen zijn bijna uitsluitend donkere kleuren aan te koopen, ware het niet, dat juist de gevlekte, lichte robes en de gewone schimmels de beste repu tatie hebben en dan ook sterk overheerschend voor komen onder de race- en poioponies. In totaal zijn gekocht 64 lichte robes (schimmels), waaronder 9 voor officierspaarden; doch geen onder de artillerie-trekpaarden. Ziekten en gebreken. Kwade droes is in Oost Mongolië niet zeld zaam. Ofschoon alle paarden, alvorens gepresenteerd te worden, door de Chineezen onderzocht waren, werden nog enkele klieraandoeningen geconsta teerd. Ten einde Padalarang voor eventueele besmetting te vrijwaren en de nadeelen van een quarantaine na debaikement te voorkomen, besloot de paardenarts van Dulm de dieren aan boord in te druppelen en werd daarom den 22 Juli getelegrapheerd: War office, Bandoeng. Wanted promptly malleine Buiten zorg tubes for two hundred seventy horses (code was niet geoorloofd), welk telegram door tusschen- komst van den Gezant te Peking verzonden werd. In den zomer worden de paarden in hooge mate door vliegen gehinderd, als gevolg waarvan de vlieg- larveziekte (gastrophylis) voorkomt. De Chineezen behandelden die ziekte, niet zonder succes, met een eigen middel, zoodat reeds spoedig merkbare ver betering intrad in de conditie dier paarden. Schuifels komen zeer veel voor, in mindere mate overhoeven, spatten en andere spronggewrichtge- breken. In 't algemeen werden hierdoor de vrij tal rijke kreupelheden veroorzaakt. Men dient echter 62

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 64