LÈGERPAARDEN EN MUILDIEREN IN CHINA 1915. [jan. 1916. niet te vergeten, dat de commissie bijna uitsluitend ponies heeft gekeurd ouder dan den z.g. „remonte leeftijd", die vaak reeds veel werk hadden verricht Tijd voor aankoop. De zomermaanden, vanaf half Juni tot Septem ber eigenen zich hier het best voor. De regens beginnen in Juni door te komen, het gras groeit allerwegen en het is verwonderlijk, hoe vlug de ponies dan in conditie aankomen en zelfs overvet worden. In den winter schijnt die conditie vaak allerbedroevendst te z'jn, vele paarden succumbeeren ook andere omstandigheden doen dan den paarden handel zoo goed als stilstaan. Conditie. Deze is bijna zonder uitzondering goed. Zagen enkele ten gevolge van de groote, kort te voren gemaakte reizen er eenigszins onderkomen uit, een verblijf in de wei knapte hen spoedig weder op. Te dien aanzien hadden de Chineezen de gewoonte om de paarden, alvorens ze de wei in te zenden, ader te laten. Men haalde een lus om den hals, voor de schoft, voldoende strak aan om de halsaders te doen opzetten. Met een houten steeltje, aan 't uiteinde waarvan een soort spijker, bij wijze van hamertje, openen ze nu aan weerskanten de aders, totdat ongeveer '/2aKL. bloed is afgetapt, waarna het touwtje losgemaakt wordt (ter voorkoming hoef- bevangenheid.) Aankoopsprijs. Gemiddeld heeft de commissie per paard Ts. 77,921) betaald, met als uitersten Ts. 45 en Ts. 140. Voor een aankoop te Dolonnor is zulks een hoog gemiddelde, doch een rechtstreeksch gevolg van onze wijze van koopen, waarbij onverbiddelijk alles wordt afgekeurd, dat als legerpaard niet deugt. Biedt nu een persoon eenige ponies aan en ontwaart hij dat meer dan 50 °/0 wordt afgewezen, dan komt de prijs der goedgekeurde op 15C0/o en soms meer van hetgeen 1) Overeenkomende met Peking 113,59 =f 115. 63

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 65