Jan. 1916] Dagboek der Commissie tot aankoop van anders gevraagd zou zijn, of wel: men vraagt voor een zeker aantal paarden een bepaalde totaal som onverschillig 't aantal, dat men er van koopt. Het sluiten van den koop duurde vaak dagen. Onveranderlijk begon men met 3 maal te overvragen. In een 10 a 15 gevallen heeft de commissie een paard niet gekocht, omdat men het over den prijs niet eens kon worden. De rechtstreeksche onderhandelingen werden steeds door Wang gehouden. In den koopprijs zit de „squeeze" voor tal van personen, zoodat in sommige gevallen de le verkooper niet veel meer ontvangt dan £0 a 60% van het bedrag. De squeeze van den Chinees Wang zal vermoedelijk 5 a 10% bedragen hebben, hetgeen meteen gold als zijn wettige „fee." Slotbeschouwingen. De Commissie heeft zich op hare reis naar China op het standpunt gesteld, dat het Legerbestuur in de eerste plaats paarden noodig had en haar opdracht, opgevat als 2 ijnde te voorzien in eene nood- remonteering. De Mongoolsche pony kan bezwaarlijk op één lijn worden gesteld met de Australische remonte en vol doet niet, wat exterieur betreft, aan onze eischen van een militair paard. Uit een rijkunstig oogpunt moeten ze meer be schouwd worden als een vervoermiddel (Bereden Infanterie); als Artillerie-trekpaarden vermoedt de commissie, dat de resultaten van het gebruik beter zullen zijn, terwijl voor het geld het Leger bezwaar lijk een beter en goedkooper gebruikspaard in een dergelijk groot aantal zoude kunnen vinden. Het gebruik zal moeten leeren, of deze paarden gefokt in een droog koud klimaat bestand zijn te- 1) Onder „squeeze" moet men verstaan een door het gebruik algemeen erkende soort van provisie, die bij alle transacties betaald moet worden, een gebruik, dat zich diep ingevreten heeft in den dagelijkschen handel en wandel der Chineezen en als 't ware op de geheele maatschappij zijn stempel drukt. 64

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 66