i.EGERPAARDEN EN MUILDIEREN IN CHINA 1915. Jan. 1916. Het bergachtige Shansi fokt het muildier, geschikt voor bergartillerie. Het is gemiddeld kleiner en niet zoo rank van beenwerk. Het wordt door geheel N. China als trek- en lastdier gebruikt, is zeer sterk, doch heeft de reputatie van veel lastiger te zijn dan de pony. Een reeds eenige weken te voren naar Shansi uitgezonden Chinees bracht bij terugkomst der com missie te Peking de mededeeling, dat de tijd van aankoop in die provincie het voorjaar is, doch dat te Peking voldoende voorraad was, beantwoordende aan leeftijd, hoogte en kleur, om een 20-tal te kun nen aankoopen. De commissie heeft een 150 dieren, voldoende aan die eischen, gekeuid. Het gros bestond uit merries, die in tegenstelling met de ponies, de ge- bruiksdieren zijn. De bepaling, dat ook merries gekocht mochten worden (er zijn 6 ruinen gekocht) heeft den aankoop zeer bespoedigd. De merries zijn bovendien korter van haar dan de ruinen. Ook het seizoen bracht mee, dat de dieren minder behaard zijn dan vorige aankoopen van Chineesche muildieren. De practijk vroeger door ons toegepast, om, met het oog op het schooner houden der ruggen in verband met drukkingen, deze te scheren, is in China onbe kend en verdient verder voor dezen aankoop vermoe delijk geen aanbeveling. Tevens bleek, dat bij groote ren aankoop, de voorraad te Peking onvoldoende is. Beengebreken kwamen in de schitterendste soorten voor, cya. een paar spatten, zooals het maar weini gen buiten China gegund is, te mogen aanschouwen. Veel sabelbeenigheid en weinig krachtige sprongen werden waargenomen. Verder een prachtig geval van osteomalacic, waarbij het hoofd enorm dik was. Brokkelhoeven daarentegen heeft de commissie zeer weinig gezien. De muildieren worden natuurlijk alle vierkant beslagen, doch met zeer lichte ijzers. Het terrein, waarin ze gebruikt worden, is vaak even 1\

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 73