n. 1916.] Dagboek der Commissie tot aankoop van a i 2 extra geëngageerd worden voor de spoorreis en het inschepen. Augustus. Kapitein Schultz naar Fengtai ter regeling van het spoorwegvervoer en 3000 uit Shanghai doen komen in verband met de duurdere spoorreis en aangezien gebleken was, dat ook uitvoerrechten, n.l. 5°/0 betaald moesten worden. Aankomst der ponies te Peking en stalling buiten de N. poort. Alle waren aanwezig. De paarden waren voor het meerendeel vrij veel in conditie achteruitgegaan in vergelijking met enkele dagen voor vertrek van Dolonnor, toen de commis sie ze het laatst gezien had. Ook de beenen waren, ofschoon alle voor vertrek vierkant beslagen waren geworden, bij sommige vrij sterk opgeloopen. Zulks was in hoofdzaak ontstaan door den aller- treurigsten toestand van den weg van Kalgan tot Peking, bezaaid met scherpe steenen. De reis had niet vlugger kunnen geschieden, aangezien tengevolge van den regenval verschillende rivieren zoodanig gezwollen waren, dat vaak uren gewacht moest worden, alvorens ze overgetrokken konden worden. In verband hiermede ware het gewenscht geweest, indien den paarden eenige meerdere dagen rust had kunnen gegeven worden. Ook was meermalen opont houd ontstaan, doordat op verschillende plaatsen door allerlei soort van willekeurige, zoogenaamde amb tenaren onrechtmatig doortochtsrechten werden ge- eischt, die natuurlijk niet betaald werden. Zulks gaf aanleiding tot allerlei scenes, die wel eens op vecht partijen uitliepen. Een en ander was eenigszins door Wano voorzien, waarom hij sommigen der mafoo's de Hollandsche vlag had gegeven, waarop in Chineesche karakters, de bestemming der paarden vermeld stond. Deze lieden reden vooruit. Keuring van 4 door Wang medegenomen ponies, waarvan slechts 1 voor 80 aangenomen als Cava-

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 76