LEQERPAARDEN EN MUILDIEREN IN CHINA 1915. [Jan. 1916 ziet. Alsdan wordt het betrokkene eenvoudig weg vernietigd. Vertrek der „Tjimanoek" ten 6 uur n m, met be stemming Hongkong. 30 Augustus. Aankomst aldaar ten 2 uur n.m. 1 September. Vertrek van Hongkong ten 11 uur n.m. met bestem ming Tandjong Priok Door de zorg van den Con sul-Generaal was indertijd reeds bewerkt, dat door de Eng. autoriteiten den doorvoer geen moeilijkheden in den weg zouden gelegd worden. Ofschoon het schip op stroom lag, was de tem peratuur op sommige plaatsen van het centre-castle voor het meerendeel van den tijd ondragelijk. Het was juist die dagen in Hongkong zeer warm en vochtig, terwijl de nachten niet de minste afkoeling brachten. Zooveel mogelijk werden de ponies uit de stalls gehaald en op de kuildekken gebracht. Den avond van den 31en Augustus bezweek No 51 (Cav. paard), aan hartverlamming (Hitzschlag). Den morgen van den 3en September overleed No. 28 (Cav. paard), nadat hij reeds den len was neerge vallen, vermoedelijk eveneens tengevolge van de doorgestane hitte te Hongkong. In vergelijking met zeetransporten van Australische paarden is het opvallend, dat de aldaar zoozeer ge vreesde ziekte „lungy" thans niet werd waargenomen. Wel kwam het herhaaldelijk voor, dat de ponies zwaar met de flanken sloegen, vooral na 't voeren, ofschoon ze slechts 2 maal per dag gevoerd werden, n.l. 's morgens vroeg en 's namiddags 4 uur. (De Australiërs werden 4 X daags gevoerd). Het dagelijks verstrekte ration is dan ook ongeveer de helft gebleven beneden dat, waarop gerekend was, vooral wat betreft de chaff. En zulks met het oog op bevangenheid, in't bijzonder gedurende de warme dagen. Toch zijn verschillende ponies in conditie voor uitgegaan. Ofschoon afspuiten met zeewater een goed 77

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 79