Van Alles Wat. [Jan. 1916. Maar m.i. zou elk soldaat (de keur toch van Indië en Holland) door kundige instructeurs opgeleid kunnen worden tot een goed schutter. Nu is het alleen weer, naast het kader en sporadisch een Euro peaan en Javaan, de Ambonees, die dragelijke schietuitkomsten verkrijgt. En dit komt door de ambitie. Met ambitie is alles te verkrijgen, zonder ambitie niets. Met veel geduld en onder kundige leiding, w.o. het voldoende duidelijk maken van het richten, (ook in allerlei mogelijke gevallen, als bijv. fouten in het oog, enzhet wegnemen van den vrees voor het schot, ht t aankweeken van voldoende spierkracht, kortom het wegnemen van alle factoren, die ongunstig werken op het schieten, kan elk soldaat goede uitkomsten verkrijgen. En met de goede uitkomsten, de ambitie! Het kost misschien te veel patronen! Hetzelfde geldt voor de gymnastiek en het schermen. Zou elke stevige Europeesche Jan geen goed gymnast kunnen worden? Zou elke Inlander met zijn lenig, bij uitstek voor lichte gymnas tiek geschikt, lichaam niet tot een gymnast lste klasse opgeleid kunnen worden Zouden we tenslotte niet soldaten krijgen, die over elke hinder nis vliegen, zouden we geen infanterie krijgen, voor wie geen hin dernis bestaat, maar die dwars door het terrein trekkende, op elk punt onverwacht kan verschijnen, die niet in te sluiten en te van gen is, maar die den vijand steeds als een aal ontglipt Zou die Infie, zich niet door zijn beweegbaarheid verdubbelen? (Een goedkoope uitbreiding, waarmee de Kamers wel accoord zul len gaan). Is elk Inlander ook niet geschikt voor het schermen, als hij een maal zijn lakschheid afgelegd heeft, en door kunnen ambitie heeft verkregen Is het „kanon" geen geschikt wapen voor den Europeaan? Nu zou men kunnen zeggen: „deze opleiding kan toch ook bij de depot- en veldbataljons gebeuren." Maar hebben wij daar dan juist niet een ruim gebrek aan tijd? Kunnen we er op rekenen, dat de recruut, in 5,6 op 7 maanden klaarstoomend, behoorlijk onderlegd is in zijn vakkennis? Hebben we bij de veldbataljons zooveel tijd? En de kundige leiding! Een illustre voorbeeld is „het hengelen voor den draad." De sectiecommandant blaast van tijd tot tijd op zijn fluitje en het andere kader lummelt er bij en iedereen is blij, als het plichtmatig kwar tiertje aanslagoefeningen voorbij is. Is eenmaal de soldaat opgeleid tot een goed schutter, gymnast 93

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 95