Jan. 1916.] Overzicht van Nederlandsche Militaire Tijdschriften. In het bijzonder moge nog de aandacht worden gevestigd op het artikel „Vecht- en oorlogshonden" van den kapitein-paardenarts Dr. E. Bemelmans. In het hoofdstuk „geschiedenis" wordt een overzicht gegeven van de diensten, welke de oorlogshond door alle eeuwen heen bewezen heeft, waaruit we zien, dat reeds de Meden en Perzen zich bedien den van honden om hunne vijanden te bestrijden. Het volgende hoofdstuk behandelt het ras, thans in de verschillende landen voor oorlogshond gebezigd. Na de vermelding in het hoofdstuk „het geslacht," dat teven, zoowel voor het doel van oorlogs- als van roodekruishond de voorkeur verdienen boven reuen, behandeld S in het laatste hoofd stuk wat meer uitvoerig de africhting van den oorlogshond Achtereenvolgens worden daarin besproken de bewaking, het overbrengen van berichten, het onderhoud van het verband tusschen marcheerende of rusten de troepen, en het overbrengen van munitie. Rest ons nog te vermelden het overzicht van „De Groote Euro- peesche Krijg" van het jaar 1914— 1915. Welhaast zal deze oorlog moeten worden vermeld als die van de jaren 1914- 1916. Is nog voor uitbreiding vatbaar. S. begint met een resumé van de gebeurtenissen op het Oost front en treedt daarbij, wat al zoovele schrijvers deden, in een vergelijking met 1812. Analogie met den tocht van Napoleon blijft bestaan, zoo meent S., maar we moeten ons niet voorstellen, alsof de terugtocht van de Russen door hen gewild is, terwijl de Duitschers maar onbewust volgen. Maar zoo zegt S: der Russen noodlot moge het zijn, dat zij voortdurend geslagen, onafgebroken moeten terugtrekken, het noodlot der Duitschers is, dat zij hun ongrijpbaren tegenstander steeds moeten volgen. Ook vindt S nog gelegenheid eenige woorden van waardeering te wijden aan den afgetreden Russischen opperbevelhebber Groot vorst Nicola Nicolajewetsj, wien de eer wordt toegekend, te hebben gezorgd dat, niettegenstaande herhaalde nederlagen en terugtochten, uslands leger nog een belangrijke en ongebroken strijdmacht vormt. Een voordeel wordt het geacht, dat achter den nieuwen opperbe velhebber de bekwame en talentvolle Generaal Roeski staat. 1) Volgens de telegrammen inmiddels al weer afgetreden. N. 96

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 98