Jan. 1916.] Uit de Practijk. Grijsgroene [Daniels? In de Dec. aflevering van het I. M. T. 1915 lezen we op blz. 1253 het volgende: y „Invoering van een grijsgroene kleur voor de mantel is bii ons een met te vermijden tactische eisch." Daargelaten de vraag, of uit par. 29. G. O. I. aldan niet moet afgeleid worden, dat de mantel bij de „Vrouwencompagnie" blijft (zie ook Leyte Bagagetrein v. Bat»". Inffc in V. V.), zou ik het volgende willen mededeelen. s In November j. 1. was ik als commandant eener compagnie van het 15^ Bat. zoo gelukkig eens de gelegenheid te hebben een nachtelijke oefening te houden, waarbij gebruik gemaakt kon worden van een zoeklicht, dat te Bandoeng in reparatie was en dus telkens beproefd moest worden. De compagnie was daarbij gekleed als volgt: alles zon der ransel (dus geen blinkende eetketel), een brigade in sergen Atjeh jas en blauwe pantalon, een sectie met blauwen mantel, een sectie in het grijsgroen met kwartiermuts en de rest in het grijsgroen met bamboehoed. De compagnie zou zich bewegen in de formatie van L. N. O. Bijl. A. Na de compagnie op hare plaats gebracht en onder verdere leiding van den daarbij ingedeelden onderluitenant in beweging gesteld te hebben, begaf ik mij naar het zoeklicht. Door den slagschaduw van een terreinplooi bleef de compagnie geruimen- tijd onzichtbaar en duurde het vrij lang voor zij gevonden was Het eerste werden enkele stippen ontdekt: de bamboehoeden. Afwisselend werd nu het licht gedoofd, dan wel de bundel eerst ergens anders opgericht en daarna de compagnie weder opgezocht. Gedurende die licht-pauzen ging- volgens afspraak en ter wille van de oefening in het zich vlug neerwerpen,-de troep rechtop vooruit. Viel nu de stralen bundel op de manschappen, dan bleek dat van de 3 kleu ren blauw bruin (v.d. hoeden) en grijsgroen, de laatste het meeste licht terugkaatste, d. w. z. het meest zichtbaar was. Hoewel dit verder niet na te gaan viel, zullen de meest door wasschen ver kleurde grijsgroene uniformen wel de ergste verraders zijn geweest. Het is mij niet bekend, of dergelijke proeven meer genomen zijn maar m i. pleiten zij sterk voor een blauwen mantel. Overdag zal vermoedelijk de mantel, ook al regent het hard weinig gebruikt en dus in 't grijsgroen wel gemist kunnen worden.' F. Treffers. Ie Luitenant Infanterie. Uraag en flnfiroord. Een onzer lezers deed ons de volgende vraag: Heeft een gehuwd officier, gedetacheerd op een post, waarheen 84

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 86