Mededeelingen betreffende het N.I. Leger. [Febr. 1916. 3e dat bij verstrekking of verwisseling van elementen deze te voren in het betrokken M.v.0. op hunne deugdelijkheid zullen worden beproefd. 4e dat door de zorg van den chef van het Wapen der Artillerie een handleiding zal worden samengesteld, waarin de noodige wenken worden gegeven voor een oordeelkundig gebruik van de patrouille-telefonen in gebruik bij den troep, welke hand leiding dan in de plaats zal komen van het thans in gebruik zijnde: Voorschrift op den telefoondienst bij de vestingartillerie. In verband met verschillende bezwaren, verbonden aan het gebruik te velde van stormlantaarns, werd in 1913 een proef geno men met lichte opvouwbare kaarslantaarns, van Japansch model, waarvan de ronde bodem en top bestonden uit a uminium en de cilindrische wand uit doorschijnende katoenstof. Bij die proef bleek, dat het katoenen omhulsel brandgevaar ople verde, zoodat thans proeven worden genomen met kaarslantaarns voorzien van glazen ruitjes. Van het gebruik van mica voor deze ruitjes is om verschillende reden afgezien. Deze lantaarns worden, in elkaar geslagen, geborgen in een plat ten blikken bus en aldus medegevoerd. Met het oog op de zichtbaarheid van den bruinen bamboehoed in het Indische terrein, wordt thans een proef genomen met grijs groen geverfde bamboehoeden, welke bovendien voorzien zijn van een dubbelen bol, ter betere bescherming van het hoofd tegen de felle zonnestralen. Daar gebleken is, dat de onbereden Inlandsche militairen met een vernieuwing van 2 paar schoenen per jaar niet kunnen toekomen, zijn voorstellen ingediend om dat aantal tot 3 paar schoenen op te voeren, zoomede om voor die militairen het in het militair tarief No. 24 vastgestelde bedrag der tegemoetkoming voor reparatiekos ten aan schoeisel te verhoogen. Aangezien voorts de zeildoeksche schoen bij het gebruik van lederen rijkappen te veel op de wreef slijt, is thans bij de bereden troepen schoeisel, waarvan het bovenwerk geheel van chroomleder is vervaardigd, in beproeving. Met het oog op de bezwaren aan de thans in gebruik zijnde tentzeilen, welke van imitatieleder zijn vervaardigd, bestaat het voornemen na ontvangst van nieuwe waterdichte stof opnieuw proeven te nemen met van die stof gefabriceerde tentransels. 221

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 115