Febr. 1916.] Overzicht van eeniqe Buitenlandsche Tijdschriften. In het artikel „Die Hörweite des Geschützdonners" wordt betoogd, dat de hoorbaarheid van kanongebulder zeer verschillend kan zijn en dat, terwijl vaak het geluid op zeer groote afstanden duidelijk waarneembaar is (200 K.M. ver), op kortere afstanden— soms zeer dicht bij de geluidsbron- absoluut niets gehoord wordt. Een zelfde verschijnsel schijnt zich bij de uitbarsting van de Kra- katau hier te hebben voorgedaan. -ij- Op bladzijde 196 een berichtje, dat Engeland van plan is Portugals artillerie te koopen, terwijl de Portugeesche arsenalen voor Enge land werkzaam zijn. U-Service Magazine (Nov.) Het artikel „The Navy and the War" bevat, behalve over „con trabande" ditmaal niet heel veel vermeldenswaardigs. De schrijver spreekt de verwachting uit, dat de neiging om de onderzeeërs en hunne bewapening te vergrooten, er toe zal leiden, dat het geleidelijk meer en meer boven- dan onderwater-vaartuigen zullen worden. Verder vermeent hij, dat aan Duitsche zijde getracht wordt onder zeeërs te bouwen, die in staat zijn onder water mijnen te leggen. Schrijver gispt de aan dwaasheid grenzende go dmoedightid van Engeland om in de eerste tijden van den oorlog zich te houden aan de niet eens geratificeerde Declaratie van Londen, welke hij „made in Germany" noemt. Omtrent contrabande de volgende aanhaling van den schrijver: „I have no intention of following Mr Gibson Bowles or even the late Lord Salisbury in condemning the Declaration of Paris of 1856, which made the flag of a neutral cover an enemy's cargo; but it is not of much consequence, as there is the all-important exception of contraband of war, and it appears to me evident, that in modern warfare, when a whole nation is under arms, nearly every thing can fairly be considered as contraband, as the naval and military forces require such a large proportion of food, clothing, and other necessaries of life. It is not necessary to labour this, as it is evident, that every naval war adds to the list of contraband and it is also clear, that with modern means of communication contraband goods can and do pass freely to enemies from adjai ent neutrals, so that there is also the extension of the doctrine of „continuous voyagefor which we are indebted to the precedents ol the American Civil War, nor need 1 repeat here the statistics showing the enormous increase of imports and exports of certain articles useful to the enemy, of neutral countries since the war, and which can only thus be ac counted for." 230

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 124