Overzicht van eenige Buitenlandsche Tijdschriften. [Febr. 1916. kogels dikwijls even zware wonden slaan als dum-dums, 't zij door dat zij geheel vervormd het lichaam treffen, 't zij, dat zij door het treffen en indringen geheel vervormd worden. Het vinden door de Duitschers'van dum-dum munitie in Maubeuge vertrouwt hij niet; de Fransche Inf. kogel is geen mantel- projectiel en (de gevonden munitie bestond wel daaruit) heeft dus het maken van dum-dums uit Fransche kogels geen zin. De schrijver behandelt aan het slot het fabeltje, dat aan de Engelsche geweren een instrumentje zou zitten om de kogels te dum-dummen. 1915. De Jahrbücher (Nov.) bevatten vooreerst een verslag van de ge beurtenissen op het Galipoli- schiereiland van af ongeveer half Juni tot eind September 1915. Een lang artikel is het volgende „Belgiens schuld", in hoofdzaak een bespreking van een onder dien titel verschenen werkje, waaruit zou blijken, dat de Duitsche Rijkskanselier op zijn zachtst uitgedrukt allerdwaast optrad, toen hij in den Rijksdag erkende, dat ten op zichte van België een onbillijkheid begaan was. Het artikel komt, ontleed van alle overtollige beweringen en be schouwingen, neer op hel volgende: België is zelf schuld aan zijn lot, omdat 1ste besprekingen met Engelsche militaire autoriteiten zijn gehouden over de wijze waarop de Engelschen bij een eventuee- len Duitschen inval de Belgen zouden steunen, dit schijnt volgens Duitsche opvatting niet meer te mogen en 2de vóór den Duitschen inval met toestemming der Belgische Regeering, Fransche troepen in België waren en b.v. reeds Cavalerie en Artillerie in Bouillon gelegerd waren. Deze bewering steunt o.a. op het waardevolle ge tuigenis van een Franschen dragonder. Vermakelijk is wel, dat de schrijver sprekende over het ad 1 genoem de, het woord „conversation" door „Abkommen" gelieft te vertalen. Het slot geeft een „haute nouveauté" waarmede de schrijver, zonder het te willen, het optreden der Geallieerden in Saloniki volkomen goed praat. Het volgt zonder verder (overbodig) com mentaar hieronder. In einer kürzlich erscheinenen wertvollen Schrift eines Belgiers (i), auf die wir in einem spateren Aufsatz zurückzukommen gedenken, heiszt es: „Es hing nur von Belgien selbst ab, nicht besetzt (envahie) zu werden. Belgien befand sich Anfang August 1914 in der Lage eines neutralen Staates, der nach seiner Wahl den Durchmarsch durch sein Land einem der Kriegführenden gewahren oder ver- wehren kann. Deutschland hat die Unverletzlichkeit des Belgischen Gebietes nicht verletzt, weil diese Unverletzlichkeit nicht mehr existierte. Deutschland hat einfach von dem Recht des souveranen Staates, von Recht über Krieg und Frieden, Gebrauch gemacht. 1). F. Norden: La Belgique neutre et l'Allemagne. 233

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 127