Febr. 1916.] Overzicht van eenige Buitenlandsche Tijdschriften. —Vermelding verdient verder het artikelTechnikdesFriedensschlus- ses, waarin betoogd wordt, dat er voor het sluiten van den vrede van een langdurig congres zooals het „Weener" geen sprake kan zijn en evenmin van een medespreken door de neutralen. Met nadruk zij gewezen op het voorkomende in het artikel„Die heutige buig. Armee" betreffende ossentractie. welke bij ons uit stekende diensten zou kunnen bewijzen, relatief veel betere diensten, dan het armzalige Javaansche trekpaardenmateriaal, waar we thans geheel voor onze treinen op rekenen en ook veel betere dan auto- geschuttractie, welke het gebruik van dat geschut tot de weinige goede wegen beperkt. De Bespannung mit Ochsen verrichtet wahre Wunder. Durch das morastigste und durchweichteste Gelande, über die steilsten Hügel bringen die Ochsen Geschütze und Munitionswagen dorthin, wo sie gebraucht werden. Der gröszte Teil des Trains ist ebenfalls mit Ochsen bespannt, und es ist vor allem diesem Umstande zu danken, das zer bei dem auszerst ungünstigen Wetter mitkommen kann. —Tot slot zij de aandacht gevestigd op het artikel „Kriegsbescha- digte Offiziere", waaruit blijkt, dat Duitschland reeds thans maatre gelen treft om door den oorlog ongeschikt geworden officieren en minderen in de burgermaatschappij te plaatsen, waarbij burger lijke diensten en particulieren een groote mate van hulp verleenen. Uit No. 214/215 zij slechts vermeld het artikel van Gen. vonBlume: „Optimismus und Pessimismus". De schrijver zegt: De man van de daad is steeds optimist, doch het omgekeerde gaat niet op. In oorlogstijd kunnen pessimisten niet geduld worden, zij vormen een aanstekelig gevaar. Echter ook dit zegt de generaal: birgt auch der Optimismus oft Gefahren, dann namlich wenn er aus Leichtsinn entspringt oder mit Urteilslosigkeit gepaart is. In solchen Fallen hemmt er die Anspannung derKrafte zur Erreichung des Zieles und führt leicht zu Enttauschungen, die unter Umstanden lahmender wirken als der schwarzeste Pessimismus. Revue mil. Suisse (Oct:) Deze afl. bevat niets wat, voor onze lezers, de vermelding waard is. Schweizerische Mil. BI. (Oct.) Het 1ste art. bevat eenige gegevens over twee Engelsche vuur monden, een veldhouwitser van 11.4 c.M. en een bergkanon van 7.5 c.M. Vervolgens vermelden we het artikel: „Die Genietruppen in dem gegenwartigen Kriege", waarin eenige 238

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 132