Febr. 1916.] Overzicht van eeniqe Buitenlandsche Tijdschriften. Journal R. U. S. I. (Nov. '15) Hieruit valt in de eerste plaats te vermelden een artikel over het visschen van mijnen. Behalve eenige krijgsgeschiedkundige bijdragen en verslagen van den huidigen oorlog, zoowel te land als ter zee (waaronder ook een verhaal betreffende Botha's demping van den opstand in Z. Afrika) vermelden we nog de volgende: „Naval War Past and Present", waarin betoogd wordt, dat de schitterende „Kriegsbereitschaft" der Engelsche vloot in Juli 1914 gerust de vergelijking met die van het Duitsche leger kan doorstaan, terwijl in vroegere oorlogen de Engelsche vloot bij het uitbreken der vijandelijkheden soms verre van gereed was. In het artikel worden verder conclussies getrokken uit de zeege vechten bij Coronel, de Falklands en Doggersbank, die op hetzelfde neerkomen als vroeger reeds in het Overzicht is vermeld. en „The War and German Universities" zijnde een résumé van een door een Fransch dokter over de Duitsche universiteiten ge schreven boek. De Franschman betoogt daarin dat het aankweeken van „chau vinisme" een zeer belangrijke plaats bij het onderwijs inneemt. Revue Mil. Suisse (Mei.) bevat een slotartikel over neutraliteits- schending. De schrijver geeft nog eens in extenso de voorgeschiedenis der Duitsche schending van de Belgische neutraliteit en hoe de Belgische Regeering door de Teutohen misleid werd. Het volgende artikel (voorzien van eenige afbeeldingen) handelt over ontplofbare- en dum-dum kogels, Wèl schijnt bewezen, dat de Duitschers, zij 't sporadisch van dergelijke projectielen gebruik gemaakt hebben, intusschen zijn de meeste verhalen daaromtrent pure fantasie. Zoo wordt b.v. beweerd, dat de Duitsche infanteristen den kogel omgekeerd in de huls zouden plaatsen; duidelijk is, dat daardoor groote kans zou ontstaan op haperingen in het mechanisme, nog daargelaten de kans, dat het projectiel in den loop zoodanig vervormd wordt, dat het projectiel in den loop blijft zitten of deze springt. In een drietal afbeeldingen wordt weergegeven, hoe de inrichting op Engelsche geweren, waarmede de kogels gedumdumd worden, er volgens Duitsche illustraties uit zou zien. Een vierde prentje vertoont het resultaat, dat eventueel met zoo'n instrument bereikt zou worden n.l. geen dum-dumkogel, doch na tuurlijk een ter hoogte van den staart van den kogel afgescheurde huls. Daarna een artikel over cavalerie bewapening. Schrijver is voorstander van de lans en wil de cavalerie behalve 240

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 134