Febr. 1916.] Overzicht van eenige Buitenlandsche Tijdschriften. Ten slotte zij nog de Portugeesche kroniek vermeld. De schrijver heeft het over het drijven van sommigen in Spanje om zich van Portugal meester te maken. Mitt. A. u. G. (Aug). Het artikel „Über einseitige Abweichungen der Sprengpunktes, Unstimmigkeiten und deren Belebung" wordt in de aflevering vervolgd. Vervolgens valt te vermelden een beschrijving van een Fransche boussole voor gebruik in de batterij, een handig instrument ter grootte van een notitieboekje (0.1 X 0.066 X 0.12) dat tot 10 °/c0 nauw keurig de declinatie aangeeft. Het artikel begint met te zeggen dat een ongemotiveerd voor oordeel bestaat tegen het gebruik van de boussole bij de veldar tillerie. Een boussole van voldoende grootte geeft de Noordrichting tot 10 °/co nauwkeurig en op 5 M. afstand van stuk of caisson wordt zij d°oor de metaal massa niet meer beinvloed. In het volgende artikel wederom beschrijving en afbeelding van de Engelsche 11.4 houwitser en het 7.5 c M. bergkanon. Ten slotte zij vermeld een uitgebreid artikel over Springstoffen. Internationale Revue(Febr. '115)met Beiheft 167 Oorlogsverslag Onder „Frankreich" een opsomming van de sterkte der oorlogs marine. Onder „Groszbrifannien" een artikel over Engelsche oorlogsha vens en kustversterkingen, mede niet veel meer dan eene opsomming. Onder „Japan" een opstel over de luchtscheepvaart. Vliegtuigen kan het Land van de Rijzende Zon nog niet namaken, aangezien in Japan nog geen enkele fabriek motoren kan maken. Onder „Ruszland" vermelden we het artikel „Pferde in der rus- sischen Armee". Onder „Schweden" vindt men een en ander over den stand van de luchtvaart aldaar. Bepaalde Zones mogen door particulieren niet overvlogen worden; politie en leger zijn gerechtigd overtreders met alle middelen tot landen te dwingen, overtreding door buiten landers wordt als opzettelijke spionnage beschouwd. Onder „Spanien" wordt vermeld, dat de vlootreorganisatie den aanbouw van 4 kruisers, 6 jagers, 28 onderzeeërs, 3 kanonneerbooten en 18 kustvaartuigen omvat. De vredessterkte van het leger bedraagt ruim 140.000 man. 242

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 136